Informacje
 • Rekordowe śnieżyce i tornada uderzyły w USA.
  Są ofiary śmiertelne

  16-04-2018 11:25 Tragiczny bilans strat w USA
  Rekordowe opady śniegu w USA (PAP/EPA) Foto: ENEX | Video: PAP/EPA/TANNEN MAURY

  W miniony weekend gwałtowna pogoda w centralnej i wschodniej części Stanów Zjednoczonych przyniosła ogromne spustoszenia. Burze, którym towarzyszył silny wiatr, odebrały życie kilku osobom. Niska temperatura, opady śniegu i oblodzenie sprawiły, że setki tysięcy mieszkańców pozostało bez prądu na kilka dni.

  Nad południową częścią regionu Wielkich Jezior oraz okolicznymi stanami przeszła burza śnieżna, powodując uszkodzenia sieci elektrycznej.

  W Michigan, gdzie prognozowano opad śniegu sięgający do 46 centymetrów, 310 tysięcy budynków pozostało bez prądu. Najwięcej przerw w dostawie energii elektrycznej przypadło na południowo-wschodnią część stanu.

  Bez prądu przez kilka dni

  Duże obszary miasta Detroit pozostawały bez prądu przynajmniej do niedzieli wieczór czasu lokalnego. Dostawca energii w tamtym regionie, którym jest DTE Energy, poinformował, że 90 procent awarii zostanie usuniętych do wtorku.

  Do awarii przyczyniło się oblodzenie. Pod ciężarem lodu, a także w wyniku silnych podmuchów wiatru zerwanych zostało ponad tysiąc linii energetycznych, poinformowało DTE.

  Rekordowe opady

  Największe natężenie opadów przypadło na stan Wisconsin, gdzie w mieście Green Bay odnotowano drugi największy poziom opadów śniegu w historii. W niedzielę region ten został pokryty 60-centymetrową warstwą śniegu.

  Z kolei dla aglomeracji Minneapolis-St. Paul w stanie Minnesota, padł kwietniowy rekord opadów śniegu - w sobotę wyniósł on 55 centymetrów.

  Meteorologicznych rekordów jednak nie koniec. W poniedziałek prognozuje się wystąpienie rekordowo niskiej temperatury o tej porze roku. Mieszkańcy Oklahoma City spodziewają się -1 stopnia Celsjusza, a w Kansas City w stanie Missouri, nawet -4 stopni.

  Niszczycielskie tornada

  Przez Karolinę Północną przetoczyły się tornada. Wyrywały drzewa i rujnowały domostwa. Dwa przeszły przez miasto Greensboro, gdzie zginął motocyklista, na którego zwaliło się drzewo. Inne tornado wystąpiło w Raleigh.

  Niszczycielskie burze rozpościerały się od Zatoki Meksykańskiej, po środkowo-wschodnie stany, przemieszczając się na północny-wschód w kierunku Nowej Anglii.

  Śmiercionośna pogoda

  W piątek zgłoszono 17 tornad w stanach Arkansas, Luizjana, Missouri i Texasie. Jak podają lokalne media w ich wyniku 4 osoby zostały ranne i 160 budynków zniszczonych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  W zachodniej Nebrasce i Wisconsin pogoda w ostatnich dniach przyczyniła się do śmierci dwóch osób. Burza przyczyniła się również do śmierci rocznej dziewczynki w Luizjanie. Jak podaje szeryf, drzewo spadło na pojazd, w którym spała.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To KARA BOSKA!.
  To KARA BOSKA!.
  ~ksmamona /2018-04-16 15:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...