Informacje
 • Rosjanie odkryli "niezidentyfikowane formy życia"

  07-03-2013 21:15 Odkryli je w próbkach z jeziora 4 km pod lodem Antarktydy
  Rosjanie odkryli "niezidentyfikowane formy życia"

  Nowe życie może kryć się pod lodem Antarktydy (na zdj. widok z satelity)

  NASA

  Rosyjscy naukowcy wierzą, że odkryli nowe formy życia. Były ukryte przed światem w jeziorze głęboko pod lodem Antarktydy. Nikt nie miał do nich dostępu przez miliony lat.

  Nowe formy życia odkryto w próbkach pobranych ponad rok temu z jeziora Wostok. Zamarznięty zbiornik leży 3750 m pod powierzchnią lądolodu Antarktydy. Jest też największym i najgłębiej położonym jeziorem ukrytym pod lodami tego kontynentu. Ma około 15 690 km kwadratowych.

  Na podstawie analizy próbek lodu wywierconego tuż znad wody, naukowcy oszacowali, iż ostatni raz światło i powietrze z powierzchni mogło dotrzeć do jeziora około 15-20 mln lat temu.

  Czegoś takiego świat nie zna

  Analiza próbek trwała bardzo długo. Najpierw trzeba było je oczyścić, a następnie sprawdzić, co kryją.

  Okazało się, że znajdują się tam liczne bakterie. Poddano je analizie DNA i porównano z DNA mikroorganizmów już znanych ludzkości.

  - Okazało się, że DNA znalezionych w lodzie bakterii nie pasuje do żadnych znanych gatunków na świecie. Takie formy życia nazywamy niezidentyfikowanymi lub niesklasyfikowanymi - mówi Siergiej Bułat z Instytutu Fizyki Jądrowej w Petersburgu.

  Rosjanie czekają teraz na więcej próbek. Po ich zbadaniu może uda się potwierdzić odkrycie. - Jeśli jeszcze raz znajdziemy taką samą grupę organizmów w próbkach wody, to możemy śmiało powiedzieć, że znaleźliśmy nowe życie na Ziemi - dodaje Bułat.

  To krok do rozwiązania zagadki kosmosu

  Naukowcy twierdzą, że odkrycie Rosjan to wskazówka do rozwiązania zagadki, czy na innych planetach mogło lub może istnieć życie. Chodzi o egzystencję w ekstremalnych warunkach klimatycznych, takich jak panują m.in. na Czerwonej Planecie, czy księżycu Jowisza - Europie. - Jeśli odkrylibyśmy je na Marsie, to bez wątpienia powiedzielibyśmy, że istnieje tam życie - mówi Bułat.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A woda pod ziemią
  Są przecież zbiorniki wody pod ziemią też bez dostępu do środowiska zewnętrznego wiele tysięcy lat, to co to za odkrycie, podobne warunki tam niech bataja
  ~tom /2013-03-08 13:39
 • Zajadliwa Bakteria
  Dziiękujemy narodowi radzieckiemu za jego usilną prace nad anihilacją ludzkiej populacji, poprzez odkrywanie bakterii nie znanych naszemu światu. Moim zdaniem teraz powini szukać sposobów na zniszczenie owych bakterii. Pewno jeszcze coś tam znajdą i to wybije naukowców a, radziecki rząd to utajni i tyle będziemy wiedzieć. Dowiemy się jak zacznie się pandemia na świecie.
  ~Dante25 /2013-03-08 12:37
 • Nowa forma życia
  Z wody wyłania się premier techniczny...
  ~Las /2013-03-08 10:52
 • ciekawe co ruscy wypuscili z głebin?
  no jestem ciekawy co oni tam wyciagneli i czy zaczopowali dziure????
  ~rolska /2013-03-08 07:28
 • Wyrzucone pieniądze
  Pieniądze na takie "badania" to wyrzucona w błoto kasa. Dziś już chyba nikt nie wierzy, że jesteśmy sami we Wszechświecie, i udowadnianie tego to strata wysiłku. Lepiej się skupić na życiu na naszej kochanej Ziemi. Zająć się chorobami, głodem i ochroną środowiska itp.
  ~fafa /2013-03-08 07:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu Rico znad Rosji....