Informacje
 • Rosjanie stracili kontrolę nad ISS i swoimi satelitami

  15-11-2012 11:17 Przyczyną było uszkodzenie kabla. Tymczasowo łączy użyczyli Amerykanie
  Rosjanie stracili kontrolę nad ISS i swoimi satelitami

  Centrum ma kontakt z kosmonautami

  NASA

  Rosja w środę straciła kontakt z większością swoich cywilnych satelitów. Nie miała też kontroli nad rosyjskim segmentem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Roskosmos poinformował, że przyczyną awarii był uszkodzony kabel komunikacyjny pod Moskwą. Naprawa miała trwać dwa dni. Udało się w 12 godzin.

  Brak kontaktu dotyczył większości cywilnych rosyjskich satelitów.

  "Nie ma możliwości śledzenia satelitów, wydawania im komend i sprawowania nad nimi kontroli", informowała w środę późnym popołudniem agencja RIA Novosti, powołując się na własne źródła.

  Bez kontroli nad ISS

  Rosyjskie Centrum Kontroli Misji w Moskwie straciło też kontrolę nad rosyjskimi segmentem stacji kosmicznej - podała RIA. Zachowało jednak możliwość komunikacji z astronautami: Jurijem Malenczenką i Olegiem Nowickim (widoczni na zdjęciu powyżej). "Widzą ich i można do nich mówić", informowała RIA.

  Po pół godzinie Roskosmos - rosyjska agencja zajmująca się kontrolą nad satelitami - oświadczył, że kontrola została przywrócona po przekonfigurowaniu łączy i że naprawa kabla, uszkodzonego w trakcie robót budowlanych w Moskwie, potrwa 48 godzin. Według RIA Novosti, powołującej się na źródła w Roskosmosie, kontrolę nad satelitami i ISS pomogli przywrócić Amerykanie za pośrednictwem swoich łączy.

  Już działa

  "Uszkodzony kabel światłowodowy, zapewniający łączność rosyjskiego Centrum Kontroli Lotów z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, znów działa", jak poinformował w czwartek rano rzecznik rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Aleksiej Kuzniecow.

  Światłowodowy kabel, jak podały rosyjskie media, został przecięto przez pomyłkę w środę podczas prac remontowych na terenie mytiszczańskiej stacji telefonicznej.

  Przedstawiciele Roskosmosu zapewniali jednak, że nic nie groziło ani ISS ani innym satelitom, bo w przypadku awarii są wykorzystywane rezerwowe kanały łączności. Kontakt z ISS jest dublowany przez amerykańskie systemy łączności.

  Segment ISS z pięciu modułów

  Rosyjski segment ISS, nad którym Centrum Kontroli Misji straciło czasowo kontrolę, składa się z pięciu modułów. Służą do składowania zapasów, zawierają pomieszczenia załogi i znajduje się tam system głównych silników sterujących ISS.

  Awaria nie miała wpływu na łączność z rosyjskimi satelitami wojskowymi. Armia korzysta z własnych kanałów komunikacji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To był zamach
  To był zamach do którego przyznali się polscy agenci służb specjalnych stacjonujący w Moskwie. Miał to być odwet za katastrofę 10-ego kwietnia.
  ~Pseudonomer /2012-11-15 11:31
 • Łącza satelitarne.
  Pomieszanie z poplątaniem.Skorzystali z łączy USA a własnych wojskowych nie mogli wykorzystać.Jeżeli tak to funkcjonuje w Rosji to niedługo można spodziewać się z byle powodu III WOJNY ŚWIATOWEJ.
  ~GARDA /2012-11-15 07:36
 • CW
  Ja to jakiś czas temu słyszałem że jakaś grupa hackerów wypowiedziałą rosji cyberwojnę. Nie wiem czy to ma związek. No ale cóż.
  ~Lazar /2012-11-14 23:02
 • i znowu ten Tusk :-)
  jak zwykle wszystko przez PO
  ~abc /2012-11-14 22:57
 • Agenci w pośpiechu
  A do tej koparki to się pewnie wszystkie wywiady świata zleciały, żeby dobrze przyuważyć gdzie kopać - jakby co...
  ~MosCIA /2012-11-14 22:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...