Informacje
 • Rozczarowanie madryckim szczytem klimatycznym. "Nie możemy się poddawać"

  15-12-2019 19:35 Szczyt COP25 odbył się w Madrycie

  Szczyt klimatyczny w Madrycie zakończył się w niedzielę, dwa dni później niż planowano. W przyszłym roku państwa mają przedstawić ambitniejsze cele w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. - Społeczność międzynarodowa straciła ważną okazję do wykazania się większymi ambicjami - mówi jednak sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

  Tegoroczne rozmowy na szczycie klimatycznym COP25 w Madrycie koncentrowały się na wąskich kwestiach technicznych, takich jak funkcjonowanie globalnego systemu handlu emisjami. Na spotkaniu nie spodziewano się poważnego przełomu, ale obserwatorzy mieli nadzieję, że dostrzegą ducha współpracy i chęć kontynuowania realizacji celu porozumienia paryskiego.

  Przyjęta w stolicy Francji w 2015 r. umowa zakłada powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza i dążenie do ograniczenia tego wzrostu do 1,5 st. C. Taki scenariusz znacznie obniżyłby ryzyko i skutki zmiany klimatu. Wymaga to powstrzymania wzrostu, a następnie redukcji koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie globalnym. Eksperci twierdzą, że aby osiągnąć ten cel, na świecie musi nastąpić zdecydowana redukcja emisji gazów cieplarnianych.

  Kolejne kroki

  W niedzielę, po dwóch dodatkowych dniach, zakończył się szczyt w Madrycie. Wszystkie kraje obiecały, że przedstawią nowe zobowiązania dotyczące klimatu do czasu następnej dużej konferencji, która odbędzie się w Glasgow w przyszłym roku. Podziały dotyczące innych kwestii - w tym rynku emisji dwutlenku węgla - zostały odłożone do następnego spotkania.

  Rozczarowanie madryckim szczytem wyraził sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, według którego "stracona została ważna okazja do tego, by poradzić sobie z kryzysem klimatycznym".

  "Społeczność międzynarodowa straciła ważną okazję do wykazania się większymi ambicjami w zakresie łagodzenia skutków, dostosowania się i finansowania w obliczu kryzysu klimatycznego - oświadczył. "Nie możemy się poddawać" - dodał Guterres.

  Podkreślił także "pilną potrzebę" przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Zapewnił o swojej determinacji do działania, aby w roku 2020 wszystkie kraje zobowiązały się do robienia tego, co według naukowców jest konieczne do osiągnięcia neutralności węglowej w 2050 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...