Informacje

 • Rozpoczęła się La Nina.
  Jak wpłynie na pogodę na świecie?

  13-11-2016 12:18

  To odwrotne zjawisko do El Nino

  Odchylenie od średniej temperatury powierzchni Oceanu Spokojnego

  climate.gov

  Amerykańscy klimatolodzy potwierdzili rozpoczęcie się zjawiska La Nina. To odmienna anomalia od El Nino, ale może wpłynąć na pogodę na całym świecie.

  W czwartek 10 listopada Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA) powiadomiła, że pojawiło się zjawisko La Nina. Naukowcy podkreślają, że trudno porównać je do ostatniego potężnego El Nino, ponieważ póki co La Nina jest słaba. Pomimo to zapewniają, że powinna trwać przez całą zimę na półkuli północnej.

  Zobacz, jak wpłynęło zjawisko El Nino na klimat na Ziemi.

  Zima pod jej znakiem

  Klimatolodzy twierdzą, że podobnie jak El Nino, La Nina może wpłynąć na pogodę na całej Ziemi.

  Zjawisko przyczyni się do bardziej suchej i cieplejszej zimy w południowej części USA. Bardzo mokro i chłodno będzie w północno-zachodniej części Pacyfiku i w krajach północnych.

  - Słaba La Nina prawdopodobnie przyczyni się do rozwoju suszy w południowej części USA tej zimy - powiedział Mike Halpert, zastępca dyrektora w Centrum Prognozowania Klimatu NOAA.

  Tymczasem w północno-zachodniej części Ameryki Południowej zima będzie chłodniejsza i bardziej sucha niż zazwyczaj. Na północnym wschodzie kontynentu, głównie w północnej Brazylii, będzie z kolei mokro, a w południowej części kraju - zimno.

  W Afryce La Nina w nadchodzących miesiącach skutkować będzie temperaturą poniżej normy, szczególnie w północno-zachodniej części kontynentu oraz na południowym wschodzie, gdzie dodatkowo zrobi się deszczowo.

  Niedobór opadów grozi środkowej Afryce oraz południowo-wschodniej Azji. Z kolei więcej deszczu pojawi się w Malezji, Indonezji i w północnych krańcach Australii.

  Chłodna zima czeka również Japończyków.

  Z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej przewidzieć wpływ La Ninii na pogodę w Europie. Klimatolodzy z brytyjskiego Met Office przyznali, że może ona spowodować, że przełom listopada i grudnia na Wyspach Brytyjskich będzie wyjątkowo chłodny.

  Co to za zjawisko?

  La Nina jest anomalią pogodową związaną z chłodniejszą niż zwykle temperaturą powierzchni oceanu w równikowej części Pacyfiku. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. To one wydobywają chłodne wody głębinowe na powierzchnię Oceanu Spokojnego. La Nina jest odwrotnym zjawiskiem do El Nino, podczas którego Ocean jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

  Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream). Dzięki temu wpływa na pogodę na świecie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dziewczynka
  La Ninia wpływa na temperaturę na całym globie. W czasie El Ninio ocean oddaje nagromadzone ciepło w wyniku znacznie zwiększonego parowania w tropikach. Para wodna jest rozprowadzana przez wiatr i przyczynia się do cieplejszych zim w wyższych szerokościach geograficznych. W czasie La Ninii ocean pobiera więcej ciepła niż oddaje. Temperatura spada wraz ze wzrostem opadów, które zmniejszają ilość pary wodnej w powietrzu.
  ~metek /2016-11-14 17:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...