Informacje
 • Rozwiązanie jak z epoki kamienia łupanego: harpun na kosmiczne śmieci

  30-06-2014 16:53 Europejska Agencja Kosmiczna w trosce o bezpieczeństwo astronautów

  Odłamki kosmiczne wokół Ziemi

  ESA

  Odłamki skalne w przestrzeni kosmicznej stanowią niebezpieczeństwo dla stacji kosmicznych. "Okruch" wielkości pięści jest w stanie doprowadzić do katastrofy satelity. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jest w trakcie opracowywania mechanizmu oczyszczania przestrzeni kosmicznej ze zmierzających ku astronautom odłamków.

  W obliczu wyzwania, jakim jest przechwytywanie śmieci, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ma w planach włączenie do walki... harpuna.

  Katastrofa stacji kosmicznej

  W epoce kamienia łupanego pierwsi ludzie za pomocą harpuna łapali ryby, a także wieloryby. Teraz ESA ma w planach użycie narzędzia inspirowanego harpunem do wyłapywania odłamków pochodzących z kosmosu.

  Szacuje się, że co pięć do siedmiu lat będzie dochodziło do katastrofalnych kolizji na skutek zderzenia małych odłamków skalnych z satelitą na orbicie Ziemi. Nawet okruch wielkości ludzkiej pięści może spowodować wypadek. Do tej pory w historii lotów kosmicznych takich tragedii było kilka, ale naukowcy martwią się o satelity na orbicie oddalonej o 2 tys. km od Ziemi. To na tej wysokości krąży coraz więcej statków kosmicznych. Te odłamki są jak bomby zegarowe, prędzej czy później któryś wpadnie na statek kosmiczny i spowoduje katastrofę.

  Harpun usunie niebezpiecznie obiekty

  Aby ustrzec się kolizji, misja ESA zajmująca się oczyszczaniem kosmosu pracuje nad projektem e.DeOrbit. Czujniki wbudowane na statku kosmicznym będą z łatwością namierzać zagrażający obiekt i potem zostaną usunięte. Naukowcy obecnie pracują nad przechwyceniem i zabezpieczeniem odłamków. Opracowana została koncepcja zautomatyzowanych ramion zakończonych harpunami. Projekt ten już przeszedł wstępne testy w firmie zajmującej się samolotami obronnymi i statkami kosmicznymi Airbus Defence and Space w Stevenage w Wielkiej Brytanii.

  Pokruszone odłamki skalne

  Harpun będzie miał za zadanie oczyszczać i zapewniać bezpieczeństwo statkowi kosmicznemu. Z dużą energią narzędzie uderzać będzie w odłamek kosmiczny, krusząc go, a  następnie chwyci je, czyszcząc w ten sposób najbliższą okolicę statku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kto tam pracuje...
  Pomysł rodem z epoki kamienia łupanego... Znajomość praw fizyki również... To może wielki odkurzacz (Kosmiczne jaja) albo siatka na motyle... A może zacznijmy po prostu do tych śmieci strzelać....
  ~noname /2015-07-17 09:54
 • Z treści ciężko coś zrozumieć
  Z treści ciężko coś zrozumieć. Jeśli w próżni, w stanie nieważkości te narzędzie rąbnie nadlatujący z dużą prędkością śmieć (bo przecież ta sonda nie będzie manewrowała, by do każdego śmiecia podejśc powoli, i względna prędkość będzie spora) i śmieć się rozkruszy to te okruchy nie prysną we wszystkie strony? To jak te szybko rozpryskujące się w stanie nieważkości okruchy chcą złapać? W durszlak albo w sitko?
  ~recenzet /2014-07-01 07:44
 • harpun przyda się do dbrony ziemi
  Kiedy zjawi sie zagrozenie dla naszej planety to taki wynalazek może ustrzec nas od wielkich katastrof.
  Pomyslności dla mądrych ludzi
  ~Eryk /2014-06-30 20:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...