Informacje
 • Rydwan Tutanchamona przejechał w nowe miejsce

  08-05-2018 14:32 Wszystkie pamiątki po faraonie mają być razem

  Rydwan bojowy faraona Tutanchamona został przeniesiony do nowego muzeum, nieopodal piramid. Wszystkie skarby znalezione w grobowcu tego władcy mają być eksponowane w jednym miejscu - powstającym Wielkim Muzeum Egipskim.

  Rydwan wykonany jest z libańskiego drewna cedrowego i zwierzęcej skóry. Można go było oglądać na wystawie w Muzeum Wojskowym w Kairze od 1987 roku.

  Władze zdecydowały teraz, że wszystkie eksponaty znalezione w grobowcu faraona, znajdujące się w Egipcie, będą prezentowane razem w powstającym Wielkim Muzeum Egipskim (GEM), zwanym także Muzeum Gizy. Jego budowę rozpoczęto w 2012 roku na równinie w pobliżu Wielkich Piramid.

  Po raz pierwszy razem

  Jak zaznaczył dyrektor placówki Tarek Sayed Tawfik, w grobowcu Tutanchamona znaleziono sześć rydwanów. Służyły władcy podczas ceremonii państwowych i na polowaniach. Jeden z nich, wystawiany do tej pory w Muzeum Wojskowym, był szybszy i lżejszy od pozostałych. Tego faraon używał w czasach wojny.

  - Po raz pierwszy wszystkie będą pokazywane razem - podkreślił Tawfik.

  Faraon Tutanchamon rządził Egiptem przez dekadę, do swej śmierci w wieku około 19 lat, prawdopodobnie w 1323 roku przed naszą erą. Zmarł w Luksorze.

  Wojskowy rydwan władcy został umieszczony w skrzyni i przeniesiony z kairskiej cytadeli do nowego reprezentacyjnego budynku Wielkiego Muzeum Egipskiego, które ma ambicję stać się największym na świecie muzeum archeologicznym.

  Został tam przywitany z iście królewskimi honorami.

   
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...