Informacje
 • Samochody jak łodzie. "Mamy największe fale w Meksyku"

  24-04-2019 12:55 Ogromna fala zatopiła auta przy plaży
  Silny wiatr w Międzyzdrojach Foto: ENEX | Video: TVN24

  Miejscowi doskonale wiedzą o wysokich falach przy meksykańskiej plaży La Cholla. Nie wiedzieli o nich jednak turyści, którzy zaparkowali auta w pobliżu wody. Przypływ zatopił samochody na parę godzin.

  Dla kilkudziesięciu plażowiczów sobotni poranek na La Cholla nie należał do udanych. Co najmniej dwadzieścia aut znalazło się pod wodą po tym, jak zalała je ogromna fala.

  Mieszkańcy: my tu nie parkujemy

  Mieszkańcy Puerto Peñasco położonego nad Zatoką Kalifornijską w meksykańskim północno-zachodnim stanie Sonora twierdzą, że miasteczko słynie z ponadprzeciętnie wysokich fal.

  - Wszyscy, którzy mieszkają w Peñasco, wiedzą, że mamy najbardziej ekstremalne przypływy w Meksyku. Występują dwa razy w miesiącu, a wysokość fali dochodzi do siedmiu metrów, więc nie parkujemy aut w tym miejscu pomimo, że znajduje się tam ulica. Kiedy fala przypływa, wszystko znika pod wodą - powiedział lokalnym mediom Ernesto Alonso Gastélum González, jeden z okolicznych rybaków.

  Do turystów, którzy zaparkowali na tej ulicy, najwyraźniej wiedza ta jednak nie dotarła.

  Nie wszyscy mogli odjechać

  Samochody zostały zaparkowane kilka metrów od wody. Fala, która nadeszła, była tak wielka, że woda bez problemów wlała się do ich środka. Plażowicze ruszyli, by ratować swoje pojazdy i znajdujące się w nich rzeczy, ale wiele aut było już prawie w całości zanurzonych w wodzie.

  Kilka godzin później nastąpił odpływ, dzięki czemu motocykliści byli w stanie samodzielnie odjechać swymi maszynami. Reszta poszkodowanych musiała czekać na pomoc przy holowaniu samochodów.

  Czasem wystarczy godzina

  Zdarzenie zostało nagrane, a film udostępniony  na portalach społecznościowych przez mieszkańca miejscowości. Pod filmem  pojawiły się komentarze potwierdzające, że tak wysokie fale są częste w tym rejonie. W mniej niż godzinę mogą zalać duże obszary lądu.

  Obrona cywilna przekazała, że sobotnia fala powstała wskutek silnego sezonowego wiatru.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...