Informacje

 • Satelita spadł z orbity i spłonął. Astronauci zjedli lody

  13-10-2012 10:56

  Połowiczny sukces w kosmosie prywatnej firmy SPACE-X

  Satelita spadł z orbity i spłonął. Astronauci zjedli lody

  Kapsuła Dragon cumuje do ISS

  NASA

  Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są już po małej uczcie. W piątek zjedli lody dostarczone im przez firmę SpaceX w kapsule Dragon. Tego samego dnia prywatna misja musiała pogodzić się z porażką. Jeden z satelitów, który tak jak Dragon został wyniesiony w kosmos przez rakietę Falcon, spadł z orbity i spłonął.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek prywatna firma SpaceX wystrzeliła w kosmos rakietę Falcon 9, która mieściła na swoim pokładzie kapsułę Dragon z żywnością, odzieżą i sprzętem dla astronautów oraz prototyp satelity komunikacyjnego OG2 prywatnej firmy Orbcomm.

  Lody na orbicie

  Dragon dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną bez przeszkód. Już w piątek astronauci rozpakowali 75 proc. ładunku, w tym lody czekoladowo-waniliowe, na które czekali z utęsknieniem.

  Nie powiodła się natomiast misja OG2. Najpierw w wyniku awarii jednego z silników Falcona 9, satelita musiał być umieszony na niższej orbicie, niż zakładał projekt, potem z tej orbity spadł i spłonął w ziemskiej atmosferze.

  - Zadecydowano o umieszczeniu go na niższej orbicie, bowiem silniki Falcona 9 nie miały wystarczającej mocy, by polecieć wyżej. Ich gotowość wynosiła 95 proc. a dla powodzenia misji potrzebne było 99 proc. - poinformowała prasę Katherine Nelson, rzeczniczka prasowa firmy SpaceX.

  Odszkodowanie

  Firma Orbcomm od razu złożyła wniosek o odszkodowanie w ramach polisy ubezpieczeniowej o wartości do 10 mln dol. Ma to zrekompensować koszty budowy i eksploatacji OG2.

  Mimo porażki firma twierdzi, że jest zadowolona z misji. "Spełniliśmy kilka kluczowych celów lotu próbnego. Udało się m.in. uruchomić panele słoneczne i nawiązać łączność "- podał Orbcomm w komunikacie.

  - Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że nasza część misji jest drugoplanowa. Kiedy poinformowano nas o usterce w Falcon 9 zgodziliśmy się na umieszczenie OG2 na niższej orbicie. Mieliśmy już wtedy świadomość, że manewr jest niepewny - tłumaczy Nelson.

  - Gdyby nasz projekt był wiodący w tej misji, OG2 na pewno dotarłby na pożądaną orbitę - dodaje.

  Orbcomm ma zamiar wystrzelić w kosmos jeszcze 17 satelitów. Dziewięć w 2013 i osiem w 2014 r. Wszystkie mają zostać wyniesione w kosmos przez rakiety SpaceX.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Spadł z orbity
  Zapewne był za ciężki albo powiesili go na haku zbyt słabo wvitym w niebiskłon.Polecam haki firmy "huta lenina"
  ~olek /2012-10-13 17:06
 • Spadł ?
  Spaść to można z krzesła. Satelita nie osiągnął orbity i poleciał w kierunki Ziemi. Ewentualnie można napisać, że "zszedł z orbity"
  ~JanMaR /2012-10-13 13:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Spadek temperatury poprzedzi upalna pogoda w całej Polsce....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem wyżu znad Karpat. ...