Informacje
 • Ścieki z oczyszczalni w Turku trafiły do Bałtyku. "Błąd ludzki"

  13-11-2019 07:10 Około 35 tysięcy metrów sześciennych nieczystości

  W Turku doszło do awarii oczyszczalni ścieków

  tvnmeteo.pl za google maps

  Około 35 tysięcy metrów sześciennych ścieków trafiło do Bałtyku z oczyszczalni w Finlandii. Do incydentu doszło w zeszłym tygodniu, a informacja o nim została podana do wiadomości publicznej na początku tego tygodnia. Powodem wycieku był błąd w trakcie remontu sieci kanalizacyjnej.

  Wyciek 35 tysięcy metrów sześciennych ścieków trafił najpierw do rzeki Raisio w Finlandii z oczyszczalni dla regionu miasta Turku na południowym zachodzie kraju. Ścieki z przepompowni trafiały bezpośrednio do rzeki już od początku minionego tygodnia, a problem został zauważony w piątek. Informację do wiadomości publicznej podano jednak dopiero na początku tego tygodnia.

  Jak wyjaśniono, do incydentu doszło w wyniku "błędu ludzkiego". W trakcie przeprowadzania remontu sieci kanalizacyjnej wykonawca podłączył linię ściekową do niewłaściwej studzienki. W komunikacie miejskiej oczyszczalni w Turku (Tsp) przekazano, że wyciek stanowi około 40 procent średniego dziennego przepływu oczyszczalni.

  "Szczęście w nieszczęściu"

  O wycieku zostało powiadomione Centrum Rozwoju Gospodarczego, Transportu oraz Środowiska (Ely-keskus) w Finlandii oraz lokalni urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska.

  Według ekspertów wyciek nieczystości był poważny, ale "szczęściem w nieszczęściu" było to, że zdarzył się o tej porze roku. Inspektor Ely Sanna Kipina-Salokannel oceniła, że w sezonie letnim, w porze wakacyjnej, skutki zdarzenia byłyby poważniejsze.

  Jak powiedziała inspektor, ścieki które dostały się do rzeki, nie będą miały na nią większego wpływu, podobnie jak na jakość wody pitnej. Tłumaczy to tym, że spłynęły od razu do morza. W sobotę i poniedziałek pobrano pierwsze próbki wody z rzeki oraz obszaru morskiego.

  Dyrektor oczyszczalni, z której wyciekły nieczystości, Mirva Levomaki oświadczyła, że jej przedsiębiorstwo "bierze na siebie odpowiedzialność za możliwe konsekwencje wycieku". Mają zostać przeprowadzone rozmowy z podwykonawcą, a władze ustalą, kto odpowiada za skutki środowiskowe.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ludzie mowia, blad ludzki
  Co na to ryby? Milcza.
  rajstopak /2019-11-13 20:39
 • Nie pierwszy i nie ostatni raz
  Cóż to jest jedyne 35 tys., skoro z powodu milionów m3 nie robi się żadnego problemu ;)
  ~Nick /2019-11-13 11:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Chłodny początek grudnia to jeszcze nie zima, ale na więcej niż kilka stopni pow...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Sarena przemieści się nad Rumunię. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...