Informacje
 • Setki ewakuowanych. Trzęsienie zniszczyło wiele budynków

  26-12-2018 20:29 Miało magnitudę 4,8
  "Chmura dymu szła w stronę miasta". Wybuchła Etna Foto: PAP/EPA/ORIETTA SCARDINO | Video: Kontakt 24/ Marcin Kudyniuk

  600 osób ewakuowano po trzęsieniu ziemi koło Katanii na Sycylii, do którego doszło w nocy z wtorku na środę w rezultacie przebudzenia się wulkanu Etna. Wstrząs miał magnitudę 4.8. Lekkie obrażenia odniosło 28 osób.

  Ludzie, którzy musieli opuścić swoje zniszczone domy, zostali umieszczeni w hotelach i pensjonatach - poinformowały lokalne władze. Zadecydowano, że osoby, które boją się powrócić do niezniszczonych budynków w obawie przed następnymi wstrząsami, mogą spędzić następną noc w halach sportowych, gdzie przygotowano dla nich miejsca.

  Najsilniejszy od momentu przebudzenia Etny

  Do wstrząsu doszło o godzinie 3.19 nad ranem w środę, w pobliżu znajdującej się na północ od Katanii gminy Viagrande - poinformował Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii. Jego epicentrum znajdowało się na głębokości kilometra. Według relacji włoskich mediów, mieszkańcy w panice wybiegli na ulice.

  Wstrząs, który był jak dotychczas najsilniejszym od momentu przebudzenia się Etny w poniedziałek, był odczuwalny też w 300-tysięcznej Katanii. W wyniku trzęsienia ziemi rannych zostało 28 osób. Służby medyczne w Katanii podały, że żadna z nich nie odniosła większych obrażeń.

  Chmury dymu i popiołu

  W ciągu pierwszej doby po przebudzeniu się Etny, w jej rejonie zanotowano ponad 130 wstrząsów. Z powodu wzmożonej aktywności wulkanu i wydobywającej się z niego chmury dymu i popiołu, w poniedziałek wieczorem zamknięto lotnisko w Katanii, ale już we wtorek zostało ono ponownie otwarte.

  Miejscowe centrum Obrony Cywilnej, koordynujące akcję ratunkową na terenie dotkniętym przez trzęsienie ziemi, poinformowało, że szkody odnotowano w sześciu gminach: Zafferana Etnea, Acireale, Aci Sant'Antonio, Aci Catena, Aci Bonaccorsi i Santa Venerina. W tej ostatniej miejscowości zniszczonych zostało 15 domów. W Acireale uszkodzeniu uległ kościół. Runęła tam statua świętego Emidiusza, który czczony jest jako ten, który chroni przed trzęsieniem ziemi.

  Wznosząca się na wysokość 3326 metrów n.p.m. Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Od chwili przebudzenia się, w ciągu ostatnich dni, odnotowano w jej rejonie kilkaset wstrząsów, większość z nich miała siłę mniejszą niż 4 w skali Richtera.

  Poprzednio chmura dymu i popiołu wydobywała się z niej wiosną 2017 r., zaś ostatnie duże erupcje odnotowano na przełomie 2007 i 2008 r.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...