Informacje

 • Setki ofiar i zaginionych. Lawina błotna zaskoczyła mieszkańców we śnie

  02-04-2017 08:13

  To skutek ulewnych opadów

  Tragiczne skutki lawiny błotnej

  COLOMBIAN ARMY/PAP/EPA

  254 osoby nie żyją, 400 jest rannych, ponad 200 zaginionych. Jak podaje wojsko, to bilans powodzi i lawin błotnych, które zeszły na południowym zachodzie Kolumbii. Z rodzinami ofiar i poszkodowanymi rozmawiał już prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos. Zapewnił, że państwo nie zostawi ich samym sobie.

  Ulewne deszcze sprawiły, że kilka kolumbijskich rzek przelało się i zepchnęło osad i skały na budynki oraz drogi w Mocoa stolicy prowincji Putumayo w południowo-zachodniej części kraju.

  Cytowany przez AP Carlos Ivan Marquez z kolumbijskiej agencji ds. katastrof poinformował, że jedna z rzek wylała około północy w piątek, a we wczesnych godzinach rannych w sobotę zaskoczyła niczego nie podejrzewających mieszkańców. - Mieszkańcy zostali zaskoczeni we śnie - poinformowały kolumbijskie władze.

  Setki ofiar i zaginionych

  Wojsko w oświadczeniu poinformowało, że zginęły 254 osoby, a 400 zostało rannych. 200 osób nadal jest poszukiwanych. Miejscowe szpitale z trudem radzą sobie z udzielaniem pomocy.

  Na miejscu nadal pracuje ponad 1100 żołnierzy i policjantów, którzy szukają przykrytych gruzem ludzi. Dyrektor Krajowej Straży Pożarnej, Andres Miranda, powiedział, że pierwsze 48 godzin będzie poświęcone poszukiwaniom. Do miasto dostarczono wodę pitną i pomoc medyczną.


  Tragiczne relacje

  - W nocy zaczął padać bardzo silny deszcz. Obudził mnie głośny stukot uderzających kamieni. Nie wiem, gdzie jest moja rodzina. Muszę ich odnaleźć - mówił jeden z mieszkańców.

  Inny także przyszedł szukać swojej rodziny. - Nie mam pojęcia, gdzie mogą się znajdować. Nie dostałem od nich żadnych informacji - dodał.

  - Od jakiegoś czasu zdawaliśmy sobie sprawę z groźby takiej lawiny. Na wzgórzach są chwiejne grunty. Jednak ogrom tego nas zaskoczył - zaznaczył kolejny mieszkaniec.

  Odcięci od świata

  Jose Antonio Sanchez, burmistrz liczącego 350 tys. mieszkańców Mocoa, podał, że miasto zostało całkowicie odcięte od świata. Nie ma tam ani wody, ani elektryczności. Sorrel Aroca, gubernator regionu, ujął to inaczej. Poinformował, że część okolicy została dosłownie pogrzebana.

  Prezydent Santos ogłosił w mieście Mocoa stan wyjątkowy. Po rozmowach z rodzinami dotkniętymi tragedią mówił: "zrobimy wszystko, co możliwe, by im pomóc".

  Ze świata płyną oferty pomocy. - Chcę przekazać nasze kondolencje i solidarność z Kolumbią. W ramach solidarności oferujemy naszych ratowników, specjalistów i wszelką możliwą pomoc, ponieważ w obliczu tragedii wszyscy jesteśmy braćmi - powiedział Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli.

  Niestety to nie pierwszy raz

  Mocoa w departamencie Putumayo to liczące 350 tys. ludzi miasto leżące w pobliżu granicy z Ekwadorem.

  Poprzednia tragiczna w skutkach lawina błotna nawiedziła Kolumbię i miasto Armero w 1985 roku. Wtedy zginęło ponad 20 tysięcy osób.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ziemia
  Dlaczego Bóg na to pozwala. Może wszystko dzieje się automatycznie bez woli Boga ale my mamy wpływ na ziemie zanieczyszczamy ją a to ma skutki na huragany, tornada, powodzie itp.
  marcinponiewierski /2017-04-02 16:17
 • Kolubia
  Dlaczego Bóg na to pozwala może ziemia jest wolna od jego czynów działa samodzielnie a człowiek ma wpływ na klimat, dlatego zdarzają się huragany, trąby powietrzne, tsunami, trzęsienia ziemi. I skoro zdarzają się zanieczyszczenia powietrza zimą to nadal będą katastrofy coraz silniejsze.
  marcinponiewierski /2017-04-02 14:13
 • Ziemia
  Dlaczego Bóg na to pozwala. Czyżby Ziemia była wolna od jego czynów i zadziałały prawa fizyki.
  marcinponiewierski /2017-04-02 13:50
 • zero komentarzy
  W USA jak zginą 3 osoby np. w zamachu mówi się o tym w mediach przez 2 tygodnie, tutaj ginie 254 i 200 zagonionych (potencjalne ofiary) i nawet nie ma tej infoamcji na głosnej stronie w żadnych wiadomościach
  ~rast /2017-04-02 12:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni do Polski napłynie arktyczne powietrze i zrobi się zimno, a w niekt...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem niżu Edeltraud znad Niziny Węgierskiej....