Informacje
 • Siedmiolatek miał 526 dodatkowych zębów

  02-08-2019 09:35 Niezwykły przypadek w Indiach

  Chłopiec od trzeciego roku życia skarżył się na ciągły ból szczęki. Kiedy w wieku 7 lat wreszcie trafił do szpitala, lekarze odkryli, że w jamie ustnej ma ponad 500 zębów.

  Kiedy chłopiec o imieniu Ravindranath trafił do szpitala w Ćennaj w południowych Indiach, miał duży obrzęk po prawej stronie dolnej szczęki.

  Lekarze wykonali zdjęcie rentgenowskie i znaleźli w dolnej części szczęki narośl wypełnioną "nieprawidłowymi zębami" - poinformowała w rozmowie z CNN doktor Prathiba Ramani, szefowa patologii jamy ustnej i chirurgii szczękowo-twarzowej w indyjskim szpitalu stomatologicznym Saveetha Dental College And Hospitals.

  Wyjątkowy przypadek

  Lekarze postawili diagnozę - chłopiec cierpiał na zębiaka złożonego, łagodny guz nowotworowy szczęki. Zębiak złożony posiada charakterystyczny wygląd - wewnątrz guza otoczonego torebką znajdują się liczne twory przypominające miniaturowe, zdeformowane zęby. To rzadka choroba, diagnozowana najczęściej u dzieci i nastolatków.

  Jak zauważa agencja Reutera, powołując się na opinię lekarzy, ten przypadek jest jedyny w swoim rodzaju. Zwykle podczas choroby liczba zębów wewnątrz guza waha się od kilku do kilkudziesięciu, w większości przypadków około dziesięciu.

  W lipcu chirurdzy przeprowadzili operację, podczas której usunęli chłopcu guza z jamy ustnej. Potem przez pięć godzin mozolnie opróżniali zawartość usuniętej torebki, odkrywając setki miniaturowych zębów.

  - W sumie było 526 zębów o średnicy od 0,1 milimetra do 15 milimetrów. Nawet najmniejszy kawałek miał koronę, korzeń i szkliwo wskazujące, że był to ząb - powiedziała doktor Prathiba Ramani.

  - W znieczuleniu ogólnym wwierciliśmy się w szczękę od góry - opowiadał w rozmowie z CNN doktor P. Senthilnathan, jeden z chirurgów biorących udział w operacji. - Nie złamaliśmy kości z boków, co oznacza, że ​​operacja rekonstrukcyjna nie była konieczna. Woreczek został usunięty. Można go porównać do balonu z drobnymi zębami w środku - dodał.

  Skąd się bierze zębiak

  Chłopiec opuścił szpital trzy dni po operacji. Nie wiadomo dokładnie, jak długo żył z guzem. Rodzice dziecka przyznali, że opuchnięcie zauważyli po raz pierwszy w wieku trzech lat, jednak chłopiec przez lata nie pozwalał się dokładnie zbadać żadnemu lekarzowi - informuje CNN.

  Przyczyny tworzenia się zębiaków nie są do końca wyjaśnione. Uważa się, że powstają one na tle zaburzeń rozwojowych, a impulsem do ich wzrostu są najczęściej defekty genetyczne, urazy i zakażenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dois 222
  Wszystko to po Czarnobylu
  ~Doris 222 /2019-08-04 13:14
 • paszcza
  OK, ale co to ma wspólnego z meteo i pogodą?
  ~Zab /2019-08-02 16:21
 • czlowiek?
  Ale nie w naszym kraju w Indiach czy Ameryce to wszystko mozliwe.
  ~zdrowy /2019-08-02 11:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...