Informacje

 • Skwar trudny do zniesienia, padają rekordy. Upał powoli zbliża się do Polski

  21-06-2017 09:36

  Fala upałów w Europie

  Rekordowo wysokie temperatury panują między innymi we Francji

  Foto: PAP, Ventusky; Film: Reuters

  Fala upałów w zachodniej części Europy. Temperatury w ciągu dnia przekraczały w niektórych miejscach 40 stopni Celsjusza, a na znaczące ochłodzenie w najbliższych dniach nie ma co liczyć.

  Rekordowo wysokie temperatury wciąż panują w niektórych częściach Europy i Afryce Północnej.

  Jak podkreśla rzecznik prasowa Światowej Organizacji Meteorologicznej Clare Nullis, w kilku miejscach Europy, Bliskiego Wschodu, północnej Afryki oraz USA w maju i czerwcu upały pojawiły się nadzwyczajnie wcześnie, niosąc ze sobą zagrożenie dla mieszkańców.

  - Jak widzimy, Portugalię nawiedziły niszczycielskie pożary. Za jedną z przyczyn uważa się ekstremalnie wysoką temperaturę, oscylującą w okolicy 40 stopni Celsjusza, która panowała w kraju w zeszły weekend - powiedziała Nullis.

  Według WMO, w Hiszpanii w wielu miejscach zostały pobite rekordy temperatur dla czerwca. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w Granadzie, gdzie w ostatnich dniach zanotowano 41,5 st. C. W Kadyksie w nocy termometry pokazywały 26,5 stopnia. Na wysokie temperatury skarżą się mieszkańcy i turyści, odnotowano przypadki udarów, także wśród dzieci.

  Rekordy w Anglii, skwar w Niemczech

  Brytyjskie służby meteorologiczne podały, że we wtorek w brytyjskim Brighton temperatura wyniosła 29 stopni. Największy upał panował natomiast w Londynie - tam odnotowano 32,5 st. C. Prognozuje się, że w środę wartość ta może podskoczyć do 34 stopni. Na południowym wschodzie Anglii w hrabstwie Surrey upały dały się też we znaki kierowcom, powodując topienie się asfaltu.

  Upały panują także w Niemczech - we wtorek w niektórych miejscach termometry pokazały 36 st. C. Prognozuje się, że wysokie temperatury utrzymają się do końca tygodnia. Najgorętszym dniem ma być czwartek w południowo-zachodniej części kraju.

  Do 38 stopni we Francji

  We Francji we wtorek w 51 spośród 101 departamentów wydano ostrzeżenia meteorologiczne przed upałami. W Paryżu termometry pokazały 35 st. C.  Do piątku temperatura będzie utrzymywać się na poziomie 32-38 stopni - to o 10 stopni więcej, niż wynosi średnia dla tej pory roku.

  Szykujmy się na upał

  Afrykański żar, który odpowiada za tak wysokie temperatury, powoli będzie się przesuwał w głąb Europy. Aż tak gorąco jak w Hiszpanii czy Francji nie będzie, ale jeszcze w tym miesiącu prawdopodobnie zobaczymy na termometrach powyżej 30 stopni Celsjusza.

  Jak przewidywał w autorskiej prognozie na 16 dni Tomasz Wasilewski, temperatury mogą dojść nawet do 34 stopni w ostatnich dniach czerwca.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • jaki upał..
  idzie i nie dojdzie
  ~tomek /2017-06-21 15:23
 • Afrykański żar?
  Zapowiedzi na najbliższe 2 tygodnie to 20-25 stopni. Chyba w tej Afryce to 'siarczyste mrozy' panują....
  ~Anja /2017-06-21 13:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...