Informacje
 • Smog najgorszy w historii. Władze Pekinu wprowadziły czerwony alert

  07-12-2015 13:33 Będzie obowiązywał od wtorku do czwartku
  Smog najgorszy w historii. Władze Pekinu wprowadziły czerwony alert

  Fot:, Czerwony alert w Pekinie, film: ENEX

  PAP/EPA

  Najwyższy, czerwony alert, dotyczący zanieczyszczenia powietrza, ogłosiły w poniedziałek władze Pekinu. Na taki krok zdecydowały się pierwszy raz w historii. Będzie obowiązywał od wtorku rano do czwartku w południe.

  Zdecydowano się na to, ponieważ prognozy mówią, że od wtorku do czwartku chińska stolica będzie pogrążona w szczególnie gęstym, niebezpiecznym dla zdrowia smogu.

  Ograniczenia

  Władze miejskie Pekinu poinformowały online, że na czas obowiązywania czerwonego alertu wstrzymane zostaną prace budowlane. Staną też niektóre fabryki. Zalecono zamknięcie szkół i przedszkoli. Dorosłym doradza się unikanie aktywności na świeżym powietrzu oraz korzystanie ze środków transportu miejskiego.

  Czerwony alert oznacza również ograniczenia ruchu samochodowego, w tym zmniejszenie o połowę liczby samochodów prywatnych na stołecznych ulicach. Jeździć będą mogły na przemian samochody z parzystymi i nieparzystymi końcówkami numerów rejestracyjnych.

  Zaczadzone chińskie miasta


  Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Zaostrzono co prawda normy emisji spalin, inwestuje się w odnawialne źródła energii, ale 60 proc. wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla.

  Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać nawet budynków w najbliższej okolicy. Wychodząc na ulice, mieszkańcy nakładają na twarze rozmaite maski

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Smog w Pekinie
  Czy pracodawca ma prawo wysyłać pracownika do Pekinu, wiedząc o zagrożeniu jakie niesie takie stężenie pyłów dla jego zdrowia?
  ~letni /2015-12-07 22:05
 • Czerwony alert
  Od tygodnia było wiadomo, że w Pekinie jest bardzo niebezpieczne stężenie pyłów, a mimo to, firmy mające swe siedziby w Polsce, wysyłają tam swoich pracowników w delegacje. Granda!
  ~letni /2015-12-07 21:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego postępującego od...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...