Informacje

 • Śnieg, mróz i lód paraliżują wschodnie stany USA

  07-12-2013 21:29

  Są ofiary śmiertelne załamania pogody

  Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

  Załamanie pogody objęło obszary od granicy Teksasu i Meksyku na północnym wschodzie po dolinę Ohio. Najcięższe warunki panują w rejonie Dallas w Teksasie oraz w stanie Arkansas i w zachodniej części stanu Kentucky.

  Chaos na drogach, paraliż na lotniskach

  Już w piątek obfite opady śniegu i gołoledź wywołały chaos na drogach w tej części kraju. W regionie odwołanych zostało ponad 1,9 tys. lotów. Tysiące pasażerów utknęły na lotniskach. Niektórzy z nich spędzili tam nawet po kilkanaście godzin.

  Jak informują lokalne media, w wielu miejscowościach Teksasu, Arkansas i Luizjany dochodziło do awarii sieci energetycznych. Tylko w rejonie Dallas w szczytowym momencie burzy w piątek bez prąd było około 267 tys. odbiorców, w Arkansas około 30 tys. i 5 tys. w Tennessee.

  Od Teksasu po Wisconsin odwołano lekcje w szkołach, wydarzenia publiczne i imprezy masowe, takie jak przedświąteczne parady i maratony czy inauguracje bożonarodzeniowych iluminacji.

  Śmiertelne wypadki

  Sprowadzone przez zimowy front załamanie pogody pochłonęło kilka śmiertelnych ofiar. Burmistrz miejscowości Granby w stanie Missouri zginął w wypadku, kiedy w trudnych warunkach stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Jeden mężczyzna został zabity na skutek zderzenia samochodów na oblodzonej drodze w okolicach Dallas.

  Na jednej z dróg w południowej części stanu zginął też 64-letni mężczyzna. W miejscowości Little Rock w stanie Arkansas zmarł mężczyzna, na którego przyczepę mieszkalną runęło powalone drzewo.

  Ciężki cały weekend

  Według synoptyków AccuWeather zalegające nad wschodnimi stanami zimne powietrze sprawi, że trudne zimowe warunki utrzymają się w tej części kraju przez cały weekend. W okolicach Dallas ma spaść 3 cm śniegu z deszczem, który w niskich temperaturach błyskawicznie zamarza, tworząc śliską lodową warstwę na nawierzchniach. W mieście z powodu oblodzenia torów już wstrzymano kursowanie kolei.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się solidnym mrozem, ale później czeka nas duży skok temper...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...