Informacje
 • "Śnieg wyzwala w ludziach wewnętrzne dziecko". Zima dotarła do Francji i Belgii

  23-01-2019 11:30 Na kilka godzin zamknięto wieżę Eiffla
  Śnieg w Chinach Foto: PAP/ EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON | Video: Reuters

  Spadło kilka centymetrów śniegu i Francuzi borykają się z kłopotami. Wprowadzono alerty meteorologiczne i ograniczenia w ruchu drogowym, a wieża Eiffla czasowo zamykana jest dla turystów. Czapki i szaliki wyciągają też z szaf Belgowie, w związku z pierwszym w tym roku atakiem zimy.

  W 24 departamentach na północy i w centrum Francji, w tym w Paryżu, obowiązywał we wtorek pomarańczowy alert śnieżny, oznaczający ograniczenia w ruchu. Opady śniegu zapowiadane są też na środę. Od czwartku mają słabnąć, za to można się spodziewać ochłodzenia.

  Kilka centymetrów śniegu może zakłócić ruch drogowy

  W regionie paryskim Ile-de-France dla ruchu samochodowego zamknięto we wtorek drogę krajową 118. Już wcześniej nie mogły się po niej poruszać samochody ciężarowe. To na tej drodze w lutym ubiegłego roku - kiedy Francję paraliżował atak zimy - prawie dwa tysiące kierowców utknęło na całą noc z powodu silnych opadów śniegu.

  W środę śnieżyć ma na wschodzie Francji, w Ardenach i w Burgundii, gdzie zapowiadane jest od 5 do 10 cm śniegu, w górach lokalnie do 15 cm. Spora porcja świeżego opadu spodziewana jest też w Pirenejach na południu kraju.

  Francuska agencja prasowa AFP zwróciła uwagę, że doświadczenia ostatnich lat pokazały, iż nawet kilka centymetrów śniegu może zakłócić ruch drogowy w kraju.

  Minister transportu Elisabeth Borne oświadczyła, że władze wzywają do zachowania ostrożności i "poczyniły przygotowania" w związku z opadami. - Jeśli możemy, unikajmy jazdy samochodem. Sprawdzajmy stan dróg - apelowała w Radio Classique.

  "Grand froid"

  W siedmiu francuskich departamentach uruchomiono programy "grand froid" (wielkie zimno) mające na celu zwiększenie miejsc w ośrodkach i schroniskach dla bezdomnych.

  Swoje podwoje dla turystów we wtorek zamknęła paryska wieża Eiffla. Po kilku godzinach wieżę odśnieżono, opady śniegu zastąpił deszcz i na wieżę znów można było wchodzić.

  Także w środę otwarcie wieży Eiffla opóźniło się o dwie godziny, a i później, ze względu na odśnieżanie, nie udostępniono do zwiedzania wszystkich jej części.

   

   

  Kierownictwo wieży Eiffla zaleca turystom, by przed wyprawą sprawdzili, jaka jest sytuacja.

  Opady śniegu, jak widać na zdjęciach i nagraniach, sprawiły frajdę wielu paryżanom i gościom francuskiej stolicy. Obrzucali się śnieżkami i chętnie fotografowali na tle białego krajobrazu.

  Zima we Francji - obejrzyj zdjęcia (Fot. PAP/EPA)


  "Miasto wygląda inaczej"

  Śnieżna zima dotarła także do Belgii; jak piszą agencje prasowe - po raz pierwszy w tym roku. Królewski Instytut Meteorologiczny wydał żółty alert, przestrzegając przed śliskimi nawierzchniami.

  - Jest naprawdę ładnie, miasto wygląda inaczej i bardziej interesująco - oceniła w rozmowie z agencją Reutera mieszkanka Brukseli. - Kiedy spadnie dużo śniegu, jest taki rodzaj ciszy, jakiego nie ma kiedy indziej. To wyzwala w większości ludzi wewnętrzne dziecko - dodała.

  - Uwielbiam śnieg. Ten moment, kiedy spadł, a jeszcze nie topnieje, jest jednym z najlepszych - podkreślił inny przechodzień.

  Mniej entuzjazmu okazali Pedro i Daniela, turyści z Portugalii. Przyznali, że jest pięknie, ale poskarżyli się, że marzną.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...