Informacje

 • Śnieg zasypał Ukrainę. Nie żyją dwie osoby

  19-01-2016 09:42

  Szwankuje także komunikacja

  Śnieg zasypał Ukrainę. Nie żyją dwie osoby

  W Odessie panują trudne warunki pogodowe

  Fot.: PAP / EPA, film: ENEX, Reuters TV

  Pogoda mocno doskwiera mieszkańcom Ukrainy. Wiele dróg zostało zamkniętych. Lotnisko i port w Odessie działają w ograniczonym zakresie. Z powodu mrozu zmarły już dwie osoby.

  Na Ukrainie ogłoszono ostrzeżenie przed śnieżną pogodą. Ekstremalne warunki panują w miastach: Odessa, Mikołajów, Kirowohrad, Czerkasy, Połtawa, Charków i Sumy. 138 miast i wiosek pozostaje bez zasilania.

  Zimowa mroźna pogoda zabiła co najmniej dwie bezdomne osoby. Trzy inne zostały przetransportowane do szpitala z objawami hipotermii i z odmrożeniami.

  Ogrzewane namioty

  Lokalne władze rozstawiły ogrzewane namioty dla osób bezdomnych i tych, których śnieżyce zaskoczyły na ulicy. Ci, którzy korzystają ze schronienia, mogą tam przenocować i mają dostęp do ciepłych napojów.
  Trudne warunki pogodowe, w tym śnieżyce i zawieje, znacznie utrudniły sytuację na międzynarodowym lotnisku w Odessie i doprowadziły do odwołania 14 lotów w niedzielę oraz 18 w poniedziałek.

  Warstwa śniegu w Odessie osiągnęła w niektórych miejscach pół metra. Temperatura spadła do -12 st. C.

  Utrudnienia komunikacyjne

  W poniedziałek 18 stycznia port morski w Odessie został sparaliżowany przez burzę śnieżną. Przez pogodę funkcjonuje on w ograniczony sposób. Kilka statków oczekuje na lepsze warunki, by wyruszyć z portu.

  Skutki ataku zimy da się odczuć także na kolei. Kilka pociągów zostało odwołanych, a wiele ma duże opóźnienia. Została też zamknięta autostrada prowadząca do Odessy.

  Ruch samochodowy jest ograniczony. Według służby drogowej Ukravtodor, najważniejsze drogi zostały już oczyszczone. Utrudnienia panują jedynie na drogach w miastach: Mikołajów, Kirowohrad, Odessa i Dniepropetrowsk.

  Ulice miasta są przez całą dobę patrolowane przez grupy działaczy, zapewniających pomoc potrzebującym.

  - Jest zimno i wietrznie, więc komunikacja nadal funkcjonuje, ale z opóźnieniami. To uniemożliwiło wielu osobom dotarcie do pracy. Niektórzy w ogóle nie przyszli do biur, szczególnie ci, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych. Nie jest to dobra wiadomość. Za to dla dzieci to wielka frajda. Jazda na sankach, śnieg i dużo przestrzeni - mówi jedna z mieszkanek Odessy.

  "Trzeba korzystać z tego, co się ma"

  Niektórzy postanowili wykorzystać panujące warunki i użyli zaśnieżonych schodów Potiomkinowskich, prowadzących do portu, jako stoku narciarskiego.

  - Szlak jest w porządku. Miejscami widać trawę lub kamienie. Ale teraz jest to ośrodek narciarski. Trzeba korzystać z tego, co się ma - mówi mieszkanka Odessy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zima?
  daja sobie rade nie to co nasi drogowcy,przyzwyczajeni.
  ~oko /2016-01-19 10:24
 • Rosyjski gaz kradną pewnie na potęgę ?
  Albo Polski ?
  Lysa_83 /2016-01-19 10:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...