Informacje

 • Sojuz dotarł na Stację Kosmiczną. Na pokładzie były tym razem tylko dwie osoby

  20-04-2017 17:40

  Rosjanin i Amerykanin dotarli na ISS

  Po sześciu godzinach lotu dwa astronauci dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Amerykanin i Rosjanin dołączyli do pozostałych członków załogi i będą kontynuować badania naukowe.

  Dwóch astronautów - Rosjanin Fiodor Jurczichin i Amerykanin Jack Fischer - wyruszyło w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach Ekspedycji 51. Mężczyźni polecieli tam statkiem Sojuz MS-04 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Wystartowali o godzinie 9.13 polskiego czasu. Ich podróż do modułu dokowania statków Sojuz - Poisk trwała sześć godzin.

  Dwa dni po nich do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dotrze zaopatrzeniowy statek Cygnus. Dostarczy on zapasy pozwalające prowadzić badania w znajdującym się na stacji laboratorium.

  Doświadczenie i obawy

  58-letni Jurczichin jest doświadczonym astronautą i poleciał w Kosmos już po raz piąty. Z kolei dla 43-letniego Fischera jest to pierwsza misja kosmiczna. Amerykanin podejrzewa, że największym wyzwaniem będzie korzystanie z toalety w stanie nieważkości.

  - Wszystko działa na zasadzie ssania, to naprawdę trudne - powiedział Fischer w trakcie jednego z wywiadów przed wylotem. - Nie da się wypróbować tego na Ziemi, więc podchodzę do czynności kosmiczno-sanitarnych z szacunkiem, przygotowaniem i dużą dawką przerażenia - dodał.

  Astronauci spędzą na ISS około czterech miesięcy.

  Mniejsza załoga

  Na pokładach statków Sojuz zazwyczaj znajduje się trzech astronautów. Tym razem było ich jedynie dwóch. Było to związane z reorganizacją lotów załogowych na ISS. Agencja Roskosmos podjęła taką decyzję 13 września 2016 roku. Począwszy od misji Sojuz MS-04 składy części załóg statków Sojuz zostały zmniejszone do dwóch astronautów w celu usprawnienia funkcjonowania rosyjskiej części stacji. Zmiana ma obowiązywać do uruchomienia modułu Nauka, co ma nastąpić pod koniec 2017 roku.

  Jurczichin i Fischer zostali początkowo mianowani do załogi misji Sojuz MS-05, jednak po wprowadzonych zmianach zostali przeniesieni do podstawowej załogi Sojuza MS-04.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Marzenia
  Moim marzeniem jest polecieć w Kosmos. Chociaż na chwilę.
  ~Nierealne /2017-04-20 16:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...