Informacje
 • SpaceX wysłał załogową kapsułę na stację kosmiczną

  02-03-2019 09:37 Podbój kosmosu
  Rakieta Antares wynosi w przestrzeń kosmiczną polskie rakiety Foto: NASA | Video: michalito44

  Należąca do Elona Muska firma SpaceX wystrzeliła w sobotę rakietę Falcon 9, która ma wynieść na orbitę załogową wersję kapsuły Dragon. Kapsuła - w której jest jedynie manekin - ma zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  W sobotę nastąpił przełom w prywatnych lotach kosmicznych. O godzinie 8.49 polskiego czasu ze stacji kosmicznej im. Kennedy'ego na Florydzie wystrzelono rakietę Falcon9. Kapsuła ma dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) po około 27 godzinach lotu, czyli w niedzielę około południa polskiego czasu.

  Rakieta Falcon 9, kapsuła Dragon

  Towarowy pojazd noszący nazwę Dragon wykonał już 16 lotów orbitalnych. Regularnie dostarcza ładunki na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) oraz transportuje je ze stacji na Ziemię.

  Firma twierdzi, że wystrzelona dziś załogowa kapsuła będzie najbezpieczniejszym pojazdem kosmicznym, jaki do tej pory powstał. Dragon przeznaczony dla siedmiu astronautów jest trochę większy od wersji dostawczej i ma 8 metrów wysokości. Oprócz systemu podtrzymywania życia i urządzeń do sterowania kapsuła została m.in. wyposażona w system ratunkowy, który pozwala jej w razie konieczności, w dowolnym momencie odłączyć się od rakiety nośnej i powrócić na Ziemię.

  Podobnie jednak jak wariant towarowy, pojazd zbudowany dla ludzi będzie wynosiła rakieta Falcon 9, także produkowana przez SpaceX. Choć w przyszłości astronauci będą mogli sterować pojazdem ręcznie, z założenia kapsuła będzie dokowała do ISS autonomicznie. W taki sposób ma też połączyć się ze stacją w niedzielę.

  W kapsule Dragon jest tylko manekin

  W przeprowadzanym teście na pokładzie nie ma ludzi. Zamiast nich podróżuje manekin o imieniu Ripley (odniesienie do bohaterki filmowej serii "Obcy"). Umieszczony na siedzeniu dla załogi, naturalnego wzrostu manekin z czujnikami na głowie, szyi i kręgosłupie pozwoli zbadać wpływ lotu na ciało człowieka.

  Ripley przypomina wyglądem Starmana wystrzelonego w ubiegłym roku razem z kabrioletem Tesla na pokładzie rakiety Falcon Heavy. Firma ubrała sztucznego pasażera we własny kosmiczny skafander opracowany z myślą o przyszłej załodze.

  SpaceX chce, aby podobnie jak sama kapsuła, kombinezon atrakcyjnie się prezentował. Dlatego, tak jak pojazd, ma biały kolor i czarne wykończenie. W kapsule oprócz manekina znajduje się też 200 kilogramów ładunku - zapasy dla załogi i wyposażenie.

  Wielki krok SpaceX i NASA

  Pojazd ma odcumować od stacji 8 marca, zabierając ładunek na Ziemię, po czym wylądować z pomocą spadochronów na Oceanie Atlantyckim.

  SpaceX i NASA liczą się z tym, że nie wszystko odbędzie się dokładnie zgodnie z planem. Ale lot ma przede wszystkim przynieść bezcenne informacje, nawet jeśli jakiś element nie zadziała idealnie. Dopracowania mogą np. wymagać silniki czy spadochrony.

  - Wielkich kroków dokonuje się, pokonując wcześniej wiele mniejszych. Ten będzie duży - powiedział o teście emerytowany astronauta Scott Kelly, który niedawno odbył wyjątkową, roczną misję na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

  ZOBACZ TEŻ >> Sprzedaj dom i przenieś się na Marsa. Musk prognozuje cenę biletu


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...