Informacje
 • "Spadały z drzew, z nieba".
  Kilkadziesiąt martwych kakadu

  12-07-2019 20:06 Najprawdopodobniej zostały otrute
  Do Mr Cocky'ego pięć razy strzelono z wiatrówki Foto: Casper's Bird Rescue | Video: Avian Reptile and Exotic Pet Hospital

  W pobliżu jednej ze szkół podstawowych na południu Australii padło około 60 ptaków z rodziny kakaduowatych. Jak opisywał świadek zdarzenia, ptaki "spadały z nieba". Teraz zostaną poddane badaniom.

  Około 60 ptaków z gatunku kakadu cienkodziobych (łac. Cacatua tenuirostris) kakadu sinookich (Cacatua sanguinea) znaleziono w środę w pobliżu szkoły podstawowej One Tree Hill, na północ od miasta Adelaide na południu Australii.

  Jeden z wolontariuszy Casper's Bird Rescue - lokalnej organizacji zajmującej się ochroną zwierzęt - poinformował jej założycielkę o masowej śmierci ptaków.

  - Otrzymałam telefon od opiekuna, który był bardzo przygnębiony. Mówił, że ptaki spadały z drzew, z nieba - powiedziała Sarah King, założycielka Casper's Bird Rescue w rozmowie ze stacją radiową ABC Adelaide.

  - Przypominało to scenę z horroru - przekazała King w rozmowie z BBC. - Ptaki nie mogły latać, leżały na ziemi i zwijały się z bólu. Niektórym z dzioba leciała krew. Od razu pomyśleliśmy, że mogły zostać otrute, bo to już zdarzało się wcześniej - dodała.

  Prawdopodobnie zostały otrute

  Ptaki zostały zabrane do weterynarz Trudy Seidel, która próbowała im pomóc.

  - Myślimy, że to jakiś rodzaj trucizny. U niektórych ptaków, które zbadaliśmy, odkryliśmy, że ich żołądki były pełne zboża, ale nie mamy żadnego raportu toksykologicznego, który by potwierdzał otrucie. Skontaktowaliśmy się z urzędem zajmującym się bezpieczeństwem biologicznym, ptaki są badane pod kątem tego, czy nie miały jakiejś egzotycznej choroby. Jednakże najbardziej prawdopodobne jest to, że zostały otrute - tłumaczyła Seidel.

  King powiedziała, że raport toksykologiczny może pomóc w odnalezieniu sprawcy. - Osoby, które kupują truciznę, są rejestrowane - przekazała.

  Australijski Departament Środowiska i Wody (Department for Environment and Water) poinformował, że nie można jeszcze potwierdzić przyczyny śmierci zwierząt.

  - Trwają badania nad chorobami i toksynami, a ich ukończenie potrwa kilka tygodni - powiedziała w rozmowie z BBC rzeczniczka departamentu.

  Oba te gatunki ptaków przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody uznawane są za pospolite, szeroko rozpowszechnione i nie grozi im wyginięcie ani nawet nie są bliskie takiego zagrożenia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...