Informacje
 • Śpiący orangutan w walizce. Miał stać się zwierzątkiem domowym

  24-03-2019 07:56 Nieudana próba przemytu
  Orangutan został uśpiony lekami Foto: PAP/EPA/DENPASAR QUARANTINE AGENCY HANDOUT | Video: Reuters

  Celnicy z lotniska na Bali zatrzymali mężczyznę, który próbował przemycić orangutana, gatunek uznawany za krytycznie zagrożony wyginięciem. Zwierzę było uśpione i schowane w walizce.

  Andrei Zjestkov, 27-letni turysta z Rosji, próbował wywieźć z Indonezji orangutana. Mężczyzna miał go w walizce, chciał zabrać go do domu i zatrzymać jako zwierzę domowe. Orangutany są uznane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN) za zwierzęta krytycznie zagrożone wyginięciem.

  Uśpiony w walizce

  Zjestkov został zatrzymany w piątek na lotnisku Ngurah Rai w Denpasarze, na indonezyjskiej wyspie Bali, podczas kontroli bagażu. Podejrzliwi funkcjonariusze zatrzymali go i kazali otworzyć walizkę. Ich oczom ukazał się śpiący dwuletni samiec orangutana w rattanowym koszyku.

  - Sądzimy, że orangutanowi podano leki przeciwalergiczne, dlatego zasnął. Znaleźliśmy takie leki w walizce - powiedział Ketut Catur Marbawa, pracownik organizacji ochrony przyrody z Bali. - Zjestkov wydawał się przygotowany, tak jakby przewoził dziecko - dodał Marbawa. Jak mówił, w bagażu znajdowało się mleko dla niemowląt.

  Oprócz orangutana, Rosjanin chciał przemycić też inne zwierzęta. W walizce znajdowały się dwa żywe gekony i pięć jaszczurek.

  Dostał go od przyjaciela

  Zjestkov powiedział, że dostał orangutana od przyjaciela, także Rosjanina, który kupił go na targu w Jawie za trzy tysiące dolarów. Jak tłumaczył Zjestkov, przyjaciel przekonał go, że będzie mógł zabrać orangutana do domu i trzymać jako zwierzę domowe. Jak dodał Marbawa, przemytnikowi może grozić nawet pięć lat więzienia oraz grzywna w wysokości siedmiu tysięcy dolarów.

  Według danych IUCN, obecnie na świecie żyje około 100 tysięcy orangutanów, najwięcej na terenie Indonezji i Malezji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • re:
  powinien dostać wiele lat więzienia
  zdelegalizować myślistwo /2019-03-24 10:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Tuż przed świętami zimne powietrze z północy ustąpi miejsca ciepłemu z południa....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...