Informacje

 • Spłonęły tysiące hektarów lasów.
  Rekordowe pożary w Nowej Zelandii

  11-02-2019 19:02

  Największe pożary od ponad 60 lat

  Po suszach w Kolumbii wybuchły pożary (wideo częściowo bez dźwięku) Foto: PAP/EPA/New Zealand Defence Force HANDOUT | Video: ENEX

  Tysiące ludzi zostało ewakuowanych z powodu pożarów, które od tygodnia trawią lasy w środkowej Nowej Zelandii. Uważane są za największe od ponad 60 lat.

  W regionie Tasman w Nowej Zelandii z powodu szalejących pożarów ogłoszono stan wyjątkowy. Mieszkańcy Wakefield musieli opuścić swoje domy - porywisty wiatr sprzyjał rozprzestrzenianiu się pożaru. Ewakuowanych zostało ponad trzy tysiące osób.

  Władze przyznały, że jeden z pożarów, którego centrum znajduje się 30 kilometrów na południe od miasta Nelson, nie został jeszcze opanowany. Strażakom może to zająć jeszcze tygodnie, jeśli nie miesiące.

  - Jest to niezwykle wymagające fizycznie - mówił Justin Gilmore, strażak ochotnik z północnego North Canterbury. Meteorolodzy nie prognozują opadów deszczu w ciągu najbliższych dni.

  Wrócili do domu

  Na razie strażakom udało się ugasić pożary w miejscach, zagrażających mieszkańcom. Większość osób, które musiały się ewakuować, wróciła w poniedziałek do domów.

  - Dobrze jest mieć dom, do którego możemy wrócić - powiedział Jeff Wray z Wakefield, który wraz z żoną wreszcie mógł wrócić do domu.

  Niestety, władze podkreślają, że sytuacja w każdej chwili może się zmienić i należy być przygotowanym na ponowne opuszczenie domostw.

  Największy od 64 lat

  Grant Pearce, naukowiec badający pożary w Nowej Zelandii, powiedział w rozmowie z portalem NZ Herald, że te pożary są jednymi z największych pożarów lasów od 1946 roku.

  Wtedy na Wyspie Północnej niedaleko Taupo ogień strawił prawie 30 tysięcy hektarów lasu. Kolejnym poważnym pożarem był ten z Balmoral w Canterbury z 1955 roku - wtedy pochłonięty został obszar o powierzchni 3152 hektarów. Obecnie trwające pożary - według poniedziałkowych danych - pochłonęły około 2300 hektarów.

  Pearce powiedział też, że Nowa Zelandia doświadczyła również pokaźnych pożarów traw oraz zarośli. Przywołał ten z Ohinewaiura na Wyspie Północnej, który zniszczył ponad 15 tysięcy hektarów lasów bukowych.

  Ekspert zwrócił jednak uwagę, że w skali międzynarodowej nowozelandzkie pożary były relatywnie małe. W Australii - między innymi w stanach Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria - zdarzają się pożary, w których ogień czasami pochłania tereny o powierzchni ponad 100 tysięcy hektarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...