Informacje

 • Sprzątanie po lawinie. Zaspy mają nawet siedem metrów wysokości

  11-01-2018 19:45

  "Sypnęło" śniegiem

  Ekstremalne warunki pogodowe spowodowały chaos we Francji i Szwajcarii. Robotnicy potrzebowali ciężkich maszyn do usuwania zasp śniegu osiągających wysokość nawet siedmiu metrów.

  W ciągu 36 godzin w niektórych częściach francuskiego departamentu Sabaudia spadły blisko dwa metry śniegu, tworząc lawiny, odcinając miasta i powodując awarie prądu.

  Duża lawina, która zmiażdżyła drzewa i skały, przecięła drogę w dolinie między Bessans i Bonneval-sur-Arc w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w pobliżu granicy francuskiej i włoskiej.

  Ogromne ściany śnieżne

  Prace nad likwidacją lawiny spowodowały powstanie ścian śnieżnych o wysokości od czterech do siedmiu metrów na odcinku 250 metrów.

  Ekspert od śniegu i lawin Alain Duclos, prezes stowarzyszenia Data-Avalanche, powiedział francuskim mediom, że lawiny tej wielkości były rzadkością, podczas gdy on nigdy nie widział tak długich lub grubych ścian w swojej 30-letniej karierze. Powiedział, że zaspy miały "nadzwyczajną szerokość".

  Zobacz cały film tutaj:
  Uwięzieni w kurorcie szwajcarskim

  W międzyczasie pociągi w Szwajcarii ponownie zaczęły jeździć, aby kontynuować ewakuację 13 tysięcy turystów ze szwajcarskiego kurortu Zermatt, w pobliżu słynnej góry Matterhorn.

  Ekstremalne opady śniegu i ryzyko lawinowe sprawiły, że tysiące gości utknęło tam we wtorek, a śmigłowiec okazał się jedyną szansą wydostania się stamtąd. Więcej dowiesz się tutaj.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Za tydzień do Polski zacznie napływać zdecydowanie zimniejsze powietrze z północ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie na skraju wyżu znad Rosji....