Informacje
 • Stany Zjednoczone walczą z ogniem.
  Setki ewakuowanych w trzech stanach

  14-08-2020 08:55 Płoną regiony trzech stanów

  Niszczycielskie pożary trawią zachodnie Stany Zjednoczone. Niebezpiecznie jest w Kalifornii, Oregonie i Kolorado. Z regionów najbardziej narażonych na płomienie ewakuowano mieszkańców.

  Blisko dwa tysiące strażaków walczy z pożarami szalejącymi w trzech zachodnich stanach USA - Kalifornii, Oregonie i Kolorado. Ogień strawił już około 36 tysięcy hektarów terenów. Wiele osób zostało ewakuowanych.

  Nakazy ewakuacji objęły zgodnie zagrożone obszary w hrabstwach Los Angeles w Kalifornii, Mosier Creek w środkowym Oregonie oraz Pine Gulch i Grizzly Creek w Kolorado. Akcji ratunkowej nie sprzyja upalna pogoda.

  Ogień w hrabstwie Los Angeles

  Ponad 100 domów zostało ewakuowanych na wzgórzach w pobliżu jeziora Hughes w hrabstwie Los Angeles, gdzie pożar rozprzestrzenił się na powierzchni ponad czterech tysięcy ha. Do akcji użyto śmigłowców. Według straży pożarnej zniszczone zostały trzy obiekty, a ponad pięć tysięcy innych jest zagrożonych.

  Według strażaków pożar wybuchł tam w ciągu kilku godzin na zarośniętych wzgórzach, w tym na niektórych obszarach, które nie płonęły od 1968 roku.

  Do czwartku rano miejscowego czasu nie zdołano opanować ognia mimo gaszenia go w nocy z ziemi i z powietrza. Do walki z pożarem przystąpiło ponad tysiąc strażaków. Ośrodki ewakuacyjne zostały utworzone w szkole i kompleksie sportowym.

  Akcję strażaków utrudniała wysoka temperatura sięgająca blisko 40 stopni Celsjusza. Stosunkowo niska była wilgotność. W piątek ma być sucho, a termometry wskazać mają jeszcze wyższe wartości. Podobne warunki pogodowe wystąpią prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

  Ponad tysiąc strażaków zostało przydzielonych do kontrolowania terenu.

   

  "Ciężko jest z nim walczyć"

  Także w Mosier Creek, w Oregonie, konieczna była ewakuacja. Do opanowania pożaru skierowano kilka dużych samolotów gaśniczych. Upał ma potrwać tam do początku przyszłego tygodnia. Do czwartku rano w Kolorado pożar w Pine Gulch strawił ponad 23,5 tys. ha terenu. Ogień zdołano opanować w zaledwie siedmiu procentach. W Grizzly Creek pożar przeciął rzekę Kolorado i spowodował zamknięcie międzystanowej autostrady 70 na wschód od Glenwood Springs.

  - Ten pożar jest w naprawdę trudnym terenie i ciężko jest z nim walczyć - mówił w środę inspektor White River National Forest, Scott Fitzwilliams. Jak dodał ogień dotarł do No Name Canyon (kanion bez nazwy).

  W akcję gaszenia obu pożarów zaangażowanych jest około 900 strażaków. W opinii meteorologa CNN Michaela Guya w Kolorado wysoka temperatura utrzymają się przez następne siedem dni.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka chłodniejszych dni, ale wkrótce znowu zrobi się bardzo ciepło. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...