Informacje

 • Strażacy z Polski wyruszyli do zalanej Bośni. "Tam żywioł zniszczył praktycznie połowę kraju"

  21-05-2014 20:05

  Na miejscu mieszkańcom pomagają już żołnierze polskiej misji EUFOR

  W środę strażacy wyruszyli na pomoc powodzianom

  Fot.: PAP/Darek Delmanowicz/Film: TVN24

  W środę po południu 37 polskich strażaków wyruszyło do Bośni, by pomóc powodzianom w walce ze skutkami żywiołu. Ich misja potrwa dwa tygodnie. W gotowości pozostaje jeszcze jedna grupa strażaków. Na Bałkanach od kilku dni mieszkańcom Bośni pomagają już polscy żołnierze, którzy przebywają w tym kraju w ramach misji EUFOR.

  W środę po południu na pomoc powodzianom wyruszyła grupa strażaków. - Jedziemy na pomoc do Bośni. Tam żywioł zniszczył praktycznie połowę kraju. Strażacy wyjeżdżają, by odpompowywać wodę w miejscach potwornie zalanych - mówił na krótko przed wyjazdem strażaków młodszy bryg. rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Głównego PSP Marcin Betleja.

  37 strażaków wyruszyło na pomoc

  Decyzję o wysłaniu polskich ratowników do Bośni i Hercegowiny podjął szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. - Ratownicy zabiorą ze sobą specjalistyczny sprzęt, w tym pompę o wysokiej wydajności: 40-50 tys. litrów wody na minutę. Wyjazd zaplanowano na godz. 18 - powiedział rzecznik prasowy PSP Paweł Frątczak.

  - Jedziemy w składzie 15 samochodów. W tym są pompy, całe zaplecze logistyczne, które jest niezbędne do tego, byśmy przez 14 dni mogli nieść pomoc - poinformował bryg. Krzysztof Filip, dowódca podkarpackiego modułu pomp wysokiej wydajności. Dodał przy tym, że do Bośni oddelegowano 37 osób.

  W gotowości pozostaje kolejna grupa strażaków z woj. lubuskiego, która również jest wyposażona w pompę wysokiej wydajności. Grupa ta może pojechać do Serbii.

  Na miejscu są już polscy żołnierze

  Od kilku dni na miejscu pracują już polscy żołnierze, stacjonujący w Bośni w ramach misji EUFOR. Ich walka z powodzią rozpoczęła się 15 maja, gdy gwałtowne opady deszczu spowodowały wystąpienie z koryt trzech największych rzek w rejonie i zalanie miasta Doboj. W szczytowym momencie przybór wody wynosił 2,5 metra na pół godziny.

  W kulminacyjnym momencie powodzi żołnierze pracowali 24 godziny na dobę, zabezpieczając zarówno swój sprzęt i wyposażenie, jak i udzielając pomocy ludności cywilnej. Teraz pomagają ludności w porządkowaniu domów i rozdzielają pomoc humanitarną.

  Pomoc jest niezbędna, bowiem rządy BiH oraz Serbii podkreślają, że nie poradzą sobie z odbudową dotkniętych przez żywioł terenów bez zagranicznej pomocy.

  Od środy w Bośni i Hercegowinie przebywa już grupa ekspertów z UE i NATO, którzy pomogą w dokładnym oszacowaniu strat. Władze obu państw zakładają, że międzynarodowe inspekcje zbadają także tereny, które pozostają zalane.

  Rośnie ryzyko epidemii. Największy exodus od wojny

  Po powodziach, w wyniku których około 50 osób zginęło, a ucierpiało ponad 1,6 mln, rośnie ryzyko epidemii. Zagrożenie dla zdrowia stanowią tysiące padłych zwierząt domowych i hodowlanych pozostawionych przez właścicieli, którzy w panice uciekali przed żywiołem.

  W liczącej ok. 3,8 mln mieszkańców BiH żywioł dotknął jedną czwartą ludności. Problemem jest m.in. brak wody pitnej. Ponad 100 tys. ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów, co stanowi największy exodus od wojen na Bałkanach w latach 90.

  Woda wypłukuje miny

  W tej chwili największe zagrożenie stanowi fala powodziowa na Sawie. Problemem są też wypłukiwane przez wodę miny pozostałe po wojnach w dawnej Jugosławii. Władze ostrzegają, że wiele spośród ponad 100 tys. oznaczonych min w BiH zmieniło położenie przez ulewy.

  CZYTAJ WIĘCEJ O ZALANYCH POLACH MINOWYCH NA TVN24.PL

  Bośnia i Hercegowina oraz Serbia należą do najbiedniejszych państw w Europie. Stopa bezrobocia sięga w tych krajach 44 proc. - podaje agencja AP.

  Zbiórka przed ambasadą Serbii

  W czwartek przed ambasadą Serbii w Warszawie, od godz. 17 do 20, odbędzie się zbiórka darów dla powodzian, zorganizowana za pośrednictwem portali społecznościowych. Podobne akcje odbywają się również w innych polskich miastach.

  Najbardziej potrzebne są m.in. środki czystości, koce, poduszki, prześcieradła oraz jedzenie z długim terminem ważności i jednorazowe sztućce, kubki, talerze.

  Największa katastrofa od setek lat

  O pomoc dla ofiar powodzi na Bałkanach apeluje m.in. Polska Akcja Humanitarna, która we wtorek rozpoczęła zbiórkę na ten cel. Jak informuje PAH, jest to największa tego typu katastrofa od setek lat w Europie.

  Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska poinformował PAP, że Caritas Polska pomaga poszkodowanym w wyniku podtopień, do których doszło na terenie kraju, ale włącza się też w akcję pomocy powodzianom na Bałkanach. Środki zebrane w akcji wspomogą prowadzone już działania bałkańskich Caritas.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Żenujące polskie władze
  Żenująca skala polskiej pomocy. Z taką władzą my nigdy nic nie będziemy znaczyć w Europie. Szacunek dla strażaków - oni są Bogu ducha winni.
  mmss_msss /2014-05-22 08:55
 • Do krzyhoo1
  To najlepiej wyślijcie wszystkich strażaków z Polski i niech tam usuwają skutki powodzi, a w Polsce w razie zagrożenia wyjedzie twój szwagier taczkami.
  ~Grzesiek5000 /2014-05-21 22:48
 • Jestem dumny inaczej z mojego kraju za żenującą skalę pomocy
  37 strażaków z "wysokowydajną pompą" to kwintesencja skali politycznej wyobraźni naszych władz. Ze smutkiem stwierdzam, że dziadostwo w myśleniu i na Szucha i w Ujazdowskich pozostaje na niezmiennym od 1989r.poziomie
  ~krzyhoo1 /2014-05-21 20:54
 • Tragedia
  Współczuję.Nie dosyć, że biedny kraj i doświadczony tragicznie przez wojnę to jeszcze te setki tysięcy min.Gdyby taka powódź dotknęła Rosję ,splunął bym i już.
  ~Polak /2014-05-21 15:08
 • Państwo aspirujące do tego by znaczyć w Europie coś więcej niż macedonia mogłoby się bardziej postarać z tą pomocą.
  37 strażaków nie pomoże nawet jednej ulicy.
  ~moX /2014-05-21 14:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...