Informacje
 • "Suma opadów z czterech miesięcy w ciągu czterech godzin". Groźna Sally przemierza USA

  17-09-2020 09:05 Żywioł jest obecnie depresją tropikalną
  Zalane ulice Teksasu po przejściu burzy tropikalnej Bety Foto: PAP/EPA/DAN ANDERSON | Video: Reuters

  Huragan Sally osłabł na tyle, by stać się depresją tropikalną. Wciąż jednak niesie ze sobą bardzo intensywne opady - w jednym z miast w ciągu czterech godzin spadło tyle deszczu, co przez cztery miesiące. Doszło do powodzi, wiele budynków jest zalanych, poważnie ucierpiał także jeden z nowo wybudowanych mostów.

  Setki ludzi mieszkających w okolicach granicy stanów Floryda i Alabama zostało uratowanych przed powodziami wywołanymi przez groźny huragan Sally. Obecnie zjawisko jest klasyfikowane jako depresja tropikalna i kieruje się na północny wschód.

  Agencja Reutera podała, że groźna pogoda mogła być przyczyną śmierci jednej osoby ze stanu Alabama.

  - W wodzie pojawiło się ciało. Wierzymy, że ta ofiara huraganu, ale nie mamy teraz na to ostatecznego dowodu - powiedział porucznik Trent Johnson z policji w mieście Orange Beach.

  Bardzo silny deszcz

  Chociaż Sally osłabła, władze wciąż obawiają się, że w nadchodzących dniach mieszkańcom innych regionów może grozić niebezpieczeństwo.

  - W Pensacoli spadło ponad 762 litrów deszczu na metr kwadratowy - czyli suma opadów z czterech miesięcy w ciągu czterech godzin - powiedziała w środę Ginny Cranor, szefowa lokalnej straży pożarnej.

  Sally osłabła od czasu, gdy dotarła na ląd jako huragan kategorii drugiej w środę rano, ale jego niszczycielskie żniwo było widoczne w południowych stanach przed zapadnięciem nocy.

  Według amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC) w środę wieczorem lokalnego czasu Sally niosła porywy wiatru o prędkości 56 kilometrów na godzinę i poruszała się z prędkością 14 km/h. Żywioł wciąż jest przyczyną ulewnych opadów we wschodniej Alabamie i zachodniej Georgii.

  Ocalić przed powodzią

  Pensacola i inne części Florydy i Alabamy zostały zalane przez powodzie. Poziom wody w wielu rzekach zbliżał się do niebezpiecznego poziomu, a w wielu hrabstwach obowiązywała godzina policyjna, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.

  Jak poinformowało NHC, od regionu Panhandle we Florydzie do miasta Mobile Bay w Alabamie doszło do "historycznej i katastrofalnej powodzi", co zagroziło jeszcze większej liczbie społeczności podczas przemieszczania się ewakuacji. W Orange Beach w Alabamie woda wdarła się do niektórych budynków, a jej poziom sięgnął 30 centymetrów. Na drogach wzdłuż wybrzeża zalegały łodzie i jachty.

  Według relacji dyrektora ds. bezpieczeństwa publicznego Jasona Rogersa, w hrabstwie Escambia, co najmniej 377 osób zostało uratowanych z zalanych dzielnic.

  - Wiele czasu minie, zanim z tego wyjdziemy - powiedział w środę szeryf hrabstwa Escambia David Morgan, ostrzegając, że ewakuacje mogą objąć tysiące osób.

  Mnóstwo zniszczeń

  - Wygląda to jak strefa wojny. Wiele zniszczeń, uszkodzone domy, dachy zniknęły - relacjonowała Doris Stiers mieszkająca przy plaży w mieście Gulf Shores w Alabamie. To właśnie tam Sally zeszła na ląd. W chwili zejścia porywy wiatru osiągały w niej do 168 kilometrów na godzinę. Niebezpieczeństwo związane z przejściem żywiołu było spowodowane jego powolnym poruszaniem się.

  W miejscowości Pensacola także doszło do wielu zniszczeń. Silny wiatr przewrócił jedną z barek i poważnie uszkodził nowo wybudowany most Pensacola Bay Bridge.

  - Każdy, kto korzysta z tego mostu, wie, że minie trochę czasu, zanim będzie można wykorzystać go ponownie - powiedział Brad Baker, dyrektor ds. bezpieczeństwa publicznego w hrabstwie Santa Rosa. Baker powiedział, że służby pracują nad zabezpieczeniem barki, która spowodowała szkody, zanim uderzy w coś innego.

  Bez prądu jest ponad 570 tysięcy odbiorców. Według relacji władz miasta Dauphin Island wiele linii energetycznych zostało zerwanych przez konary drzew.

  Dalsze prognozy

  W czwartek centrum depresji tropikalnej ma znaleźć się w Georgii i Karolinie Południowej. Stany przygotowują się na nadejście Sally. Gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział, że na większości zbiorników w północno-zachodniej Florydzie można zaobserwować wzrost poziomu wody.

  - Będzie dużo szkód materialnych - powiedział DeSantis w środę.

  Ósmy żywioł na lądzie

  Sally to 18. nazwana burza na Atlantyku i ósmy sztorm tropikalny lub huragan, który w tym roku uderzył w Stany Zjednoczone. Obecnie na Atlantyku występują trzy inne nazwane burze, co świadczy o jednym z najbardziej aktywnych sezonów w historii.

  Prognozowana skala szkód wywołanych przez Sally sięga od dwóch do trzech miliardów dolarów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka chłodniejszych dni, ale wkrótce znowu zrobi się bardzo ciepło. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Emil znad Litwy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...