Informacje
 • Superkomórki burzowe nad Australią. Wiatr jak huragan, grad wielkości piłek do tenisa

  13-10-2018 14:01 Tysiące odbiorców nie miało prądu
  Seria tornad w USA. Wśród ofiar dzieci Foto: Reuters TV | Video:  

  Potężne burze - superkomórki burzowe - niosące ze sobą grad wielkości piłeczek tenisowych, porywisty wiatr i tornada - taką pogodę mieli w czwartek mieszkańcy australijskiego stanu Queensland. Kilka osób zostało rannych, a kilka tysięcy gospodarstw domowych pozostało bez prądu.

  Narodowe służby pogodowe - Bureau of Meteorology - poinformowały, że w czwartek w regionie South Burnett (Queensland) i innych miejscach południowego wschodu stanu pojawiły się trzy potężne burze. Dwie zidentyfikowano jako superkomórki burzowe - najgroźniejszy rodzaj burzy.

  Żywioły łamały drzewa, niszczyły dachy domów i uprawy. Kilkanaście tysięcy odbiorców było pozbawionych prądu.

  Zaobserwowano również dwa tornada. Jedno z nich powstało w miasteczku Tansey. Trzy osoby z poważnymi obrażeniami zabrano do szpitala.

  - To tylko przypomnienie, co matka natura potrafi zrobić w tak krótkim czasie - powiedział mieszkaniec miejscowości, Steven Harland.

  Silne gradobicie

  Jedna z superkomórek nawiedziła Blackwater. Przyniosła gradobicie i porywy wiatru o prędkości 140 kilometrów na godzinę, co odpowiada sile huraganu pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Władze stanu poinformowały, że grad był wielkości piłek tenisowych i spowodował wiele szkód. Według BBC  cztery osoby zostały poważnie ranne.

  Wśród ofiar jest kobieta, którą burza złapała, gdy jechała samochodem. Grad rozbił tylną szybę pojazdu i zaczął padać na jadące z nią córkę i babcię. Kobieta zasłoniła je swoim ciałem, przez co sama poniosła bardzo poważne obrażenia. - Wiedziałam, że córka krzyczała, ale było tak głośno, że nie mogłam jej usłyszeć - powiedziała poszkodowana. Ją i babcię przewieziono do szpitala.

  Grad padał również w mieście Gympie.

  "To była poważna burza"

  Premier Queensland Annastacia Palaszczuk podkreśliła, że jest myślami z rodzinami, które zostały dotknięte przez opady gradu - To była poważna burza i dopiero teraz dociera do nas pełen obraz zniszczenia - powiedziała szefowa rządu.

  Szacuje się, że miną dwa lub trzy lata, zanim kolejne plony będą gotowe do zbioru.

  Przez cały piątek usuwano skutki niekorzystnej pogody - łatano dachy, usuwano gruz z dróg i sprzątano powalone drzewa.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Wśród wielu ciepłych, a nawet gorących dni czeka nas też kilka wyraźnie chłodnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Axel znad Czech. ...