Informacje
 • Święte jelenie Japończyków padają

  15-07-2019 09:25 W parku Nara znaleziono dziewięć martwych jeleni sika
  Rafał Jankowski o plastiku w żołądkach zwierząt Foto: Nara Deer Preservation Foundation | Video: TVNBIS

  Bezmyślność turystów doprowadziła do śmierci wielu jeleni z japońskiego parku Nara. Zwierzęta miały żołądki pełne foliowych siatek.

  W japońskim parku Nara odnaleziono dziewięć martwych jeleni, w żołądkach których odkryto plastikowe siatki.

  Plastik w brzuchu

  Nie są to pierwsze zgony. W ciągu pięciu ostatnich miesięcy na terenie parku znaleziono 14 martwych jeleni. Ich żołądki również wypełnione były plastikowymi torebkami.

  Sekretarz generalny Fundacji Ochrony Jeleni z Nara Yoshitaka Ashimura potwierdziła, że trzy zgony były bezpośrednio wywołane zalegającym w żołądkach plastikiem.

  Grupa, opiekująca się zwierzętami w parku Nara, zamieściła na swoim koncie na Twitterze zdjęcie przedstawiające ponad 3 kg plastikowych toreb znalezionych w żołądkach zwierząt.

  Narodowy skarb

  W parku Nara żyje około tysiąca jeleni wschodnich (sika). Zwierzęta te są uważane za święte, a Japończycy uznają je za skarb narodowy.

  Turyści mogą karmić jelenie jedynie ryżowymi krakersami znanymi pod nazwą Shika-senbai. Grupa opiekunów poucza turystów, żeby nie wrzucać plastikowych torebek na terenie parku, ponieważ zwierzęta, zwabione zapachem pozostawionych w nich resztek jedzenia, mogą je zjeść.

  Wielkie sprzątanie

  W parku są liczne znaki z ostrzeżeniami w wielu językach, żeby nie wyrzucać foliowych toreb. W ubiegłym tygodniu fundacja zorganizowała pierwszą od ośmiu lat akcję sprzątania parku.

  Uczestniczyło w niej ponad stu wolontariuszy, którzy zebrali 116 kilogramów śmieci, z czego około 70 kilogramów to śmieci plastikowe.

  - Ilość plastikowych śmieci, które zgromadziliśmy, przerosła nasze wyobrażenia – przyznała Ashimura – Wiemy, że wysprzątanie terenu nie rozwiąże problemu. Ważne, żeby nie wyrzucać śmieci i zacząć chronić jelenie.

  Plastik wędruje z lądu do morza

  Rafał Jankowski z organizacji WWF, w rozmowie w TVN24BiŚ, potwierdził, że zanieczyszczenia plastikiem stanowią duże wyzwanie dla ludzi i zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt.

  - Mamy ogromne ilości plastiku. Plastik, który trafia do mórz i oceanów, pochodzi w 80 procentach właśnie z lądu - powiedział Jankowski.

  Plastik produkowany jest w różnych miejscach. Następnie wraz z nurtem rzek, niesiony przez wiatr czy pozostawiony na plażach trafia do morza.

  - Warto podkreślić, że 80 procent zanieczyszczeń, które znajdują się w morzach i oceanach, to właśnie zanieczyszczenia plastikowe - dodał Jankowski.

  Plastikowa śmierć

  Do mediów coraz częściej trafiają sygnały o śmierci zwierząt po spożyciu śmieci.

  - Jakiś czas temu świat obiegł obraz brzytwodzioba karmiącego swoje pisklę niedopałkiem papierosa. (...) Jest również bardzo słynne zdjęcie albatrosa, a w zasadzie truchła tego albatrosa, który w swoim żołądku miał ogromne ilości zanieczyszczeń plastikowych. Paradoksalnie pomimo tego, że miał pełny żołądek, pełen śmieci - były tam zapalniczki, pety, kawałki reklamówek - to zmarł z głodu, bo nie był w stanie dostarczyć do organizmu potrzebnych wartościowych składników, a śmieci zalegały mu w żołądku - powiedział Jankowski.

  Niebezpiecznie również dla ludzi

  Zwierzęta spożywają plastik prawdopodobnie dlatego, że przypomina im ich pożywienie.

  - Dobrym przykładem są reklamówki foliowe, które, unosząc się w toni wodnej, mogą przypominać meduzy, którymi odżywiają się na przykład żółwie - powiedział Jankowski.

  Bardzo niebezpieczny jest również mikroplastik. W środowisku wodnym ulega on rozłożeniu na mniejsze cząstki i albo przykleja się do planktonu, albo jest bezpośrednio zjadany przez ryby. Później te ryby trafiają na nasze stoły...

  Winne są niewiedza i głupota

  Według Jankowskiego winna jest przede wszystkim niewiedza.

  - Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności będzie to kwestia niewiedzy, ponieważ nie jesteśmy w stanie sobie do końca wyobrazić, jak nasze codzienne wybory są w stanie wpłynąć na środowisko na całym świecie. Nawet lokalnie nie potrafimy sobie wyobrazić, jaki to będzie miało wpływ bezpośrednio na nas. W drugiej kolejności to na pewno będzie głupota, ale w dużo mniejszym stopniu, bo trzeba pamiętać, że większość ludzi nie postępuje złośliwie czy celowo i raczej te wszystkie działania pochodzą z niewiedzy czy z niewystarczającej edukacji - uważa Jankowski.

  Według niego, recykling nie jest najważniejszym czynnikiem ochrony środowiska naturalnego.

  - Trzeba pamiętać, że recykling jest tak naprawdę ostatnią rzeczą, o którą się powinniśmy troszczyć. W pierwszej kolejności powinniśmy przemyśleć, czy dana rzecz jest nam potrzebna, w drugiej zaś - czy nie możemy jakoś tego odpadu ponownie wykorzystać lub przetworzyć. Recykling, w całym tym łańcuchu myślowym, powinien być dopiero na ostatnim miejscu. Dużo osób myśli, że to jest właśnie ta najważniejsza rzecz, którą mogą zrobić dla środowiska - stwierdził Jankowski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • chyba nie bardzo
  byłam tam i niestety jelenie same wyrywają reklamówki turystą z rak i uciekają albo co gorsza atakują, nie sądzę żeby świadomie turyści karmili jelenie workami czy wyrzucali je na ziemie z takim czymś się tam nie spotkałam to bzdura albo znikome przypadki, prędzej jelenie same grzebią w śmietnikach i o to już powinni zadbać Japończycy żeby zwierzęta nie miały dostępu do śmietnika
  ~OVO /2019-07-15 13:28
 • a co ze zbędnymi opakowaniami ?
  >czy dana rzecz jest nam potrzebna ...
  Nie jest mi potrzebne całe mnóstwo opakowań, szczególnie te do otwarcia których wymagany jest człowiek z dużą siłą w rękach - kto w końcu zakaże stosowania blisterów do pakowania przedmiotów które i tak się nie zgniotą !?!
  To chyba więcej plastiku niż słomki (aczkolwiek one też powinny być czymś zastąpione)
  ~aik /2019-07-15 12:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...