Informacje
 • Szczątki satelity spadły do oceanu

  25-09-2011 10:51 UARS nikomu nie zrobił krzywdy
  Szczątki satelity spadły do oceanu

  Tak wyglądał UARS jeszcze na orbicie

  NASA

  Eksperci NASA, śledząc orbitę satelity UARS po jej ponownym wejściu w atmosferę, oszacowali, gdzie spadły jego odłamki. Według naukowców kosmiczne śmieci rozbiły się na Oceanie Spokojnym, z dala od wybrzeży.

   

  Naukowcy z NASA twierdzą, że szczątki satelity spadły na Ziemię w niedzielę między 4:23 a 6:09 czasu polskiego. Orbita spadajacego urządzenia przebiegała nad wschodnim wybrzeżem Afryki, Oceanem Indyjskim i Pacyfikiem. Potem nad północną Kanadą i Atlantykiem, a na końcu - nad Afryką Zachodnią.

  Na podstawie orbity zawężono obszar, na który mogły spaść szczątki. To strefa między 57 st. szerokości geograficznej północnej i 57 st. szerokości geograficznej południowej, rozciągająca się na długości 800 km. Jak przyznają pracownicy NASA, nie da się precyzyjnie wskazać miejsca upadku "kosmicznych śmieci".

  Dane wskazują, że po ponownym wejściu w atmosferę spaleniu mogło nie ulec dwadzieścia sześć elementów satelity, o łącznej wadze około 500 kg. Prawdopodobnie rozbiły się na Oceanie Spokojnym, daleko od wybrzeży. NASA nie są znane żadne doniesienia o spowodowaniu obrażeń lub uszkodzeniu mienia.

  Misja - atmosfera

  UARS został umieszczony na orbicie w 1991 roku przez prom kosmiczny Discovery. Przez te wszystkie lata satelita zajmował się dokładnym badaniem wpływu działalności człowieka na górne warstwy atmosfery i powłokę ozonową Ziemi. Kiedy w 2005 roku jego misja dobiegła końca, NASA przekierowała go w stronę naszej planety.

  Agencje informacyjne podają, że 20-letni UARS był największym od 32 lat pojazdem NASA, który spadł w sposób niekontrolowany.

  

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu Victoria z rejonu Isla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...