Informacje
 • Sześć słoni utonęło w wodospadzie.
  "To jak stracić połowę rodziny"

  05-10-2019 20:27 Dwójka próbowała uratować młode
  Słonica Katka nie mogła wstać, pomogli strażacy Foto: PAP/EPA/DNP HANDOUT | Video: Gdański Ogród Zoologiczny

  W wodospadzie w parku narodowym Khao Yai w Tajlandii utonęło sześć słoni. Wśród nich było młode. Dwa słonie próbowały je uratować.

  W sobotę rano w wodospadzie Haew Narok, znajdującym się w parku narodowym Khao Yai w Tajlandii, utonęło sześć dzikich słoni.

  Około godziny 3 lokalnego czasu pracownicy parku usłyszeli głośne wołanie słoni dochodzące z przełęczy Samor Poon, położonej niedaleko wodospadu. O godzinie 6 poszli na miejsce sprawdzić, co się stało. Funkcjonariusze na pierwszym piętrze wodospadu znaleźli martwego trzyletniego słonia. Obok stały dwa inne słonie, które próbowały go wyciągnąć. Według relacji pracowników, zwierzęta wyglądały na zmęczone.

  Jak powiedział szef parku Khanchit Srinoppawan, kiedy funkcjonariusze zeszli niżej, znaleźli kolejnych pięć słoni, które też utonęły.

  Uwięzione w wodzie

  Rozpoczęła się akcja ratunkowa dwójki zwierząt. Pracownicy parku próbowali je wyciągnąć przy użyciu lin. Po południu zwierzęta udało się uratować. Podano im ananasy, banany, trzcinę cukrową i zastrzyki z substancjami odżywczymi.

  Edwin Wiek, założyciel tajlandzkiej organizacji Wildlife Friends Foundation zajmującej się ochroną dzikich zwierząt, powiedział w rozmowie z BBC, że dwójka uratowanych słoni może mieć teraz trudności z przetrwaniem. Zwierzęta w dużym stopniu polegają na swoim stadzie, razem ze swoimi towarzyszami poszukują pożywienia i ochraniają się. Utrata tylu członków stada może negatywnie wpłynąć na ich psychikę - zwierzęta te znane są z okazywania żałoby.

  - To jak stracić połowę rodziny - przekonywał Wiek. - Nic nie możemy zrobić, to wszystko spowodowane jest przez naturę - dodał.

  Popularne miejsce dla turystów

  W 1992 roku w tym samym wodospadzie doszło do podobnego zdarzenia. Wtedy utonęło stado ośmiu słoni.

  Na terenie parku Khao Yai, o powierzchni ponad dwóch tysiący kilometrów kwadratowych, przebywa około 300 dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, słonie i gibony. Miejsce to chętnie odwiedzają turyści.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...