Informacje
 • Sześciolatek zaginął podczas powodzi

  16-05-2019 10:36 Bośnia zmaga się z licznymi powodziami
  Powodzie w Rumunii Foto: Reuters | Video: ENEX

  Sześcioletni chłopiec z Bośni zaginął podczas powodzi. Do zdarzenia doszło w miejscowości Begov Han w środkowej części kraju. Z wodą walczy też część Chorwacji.

  Chłopiec wpadł do strumienia, gdy jeździł rowerem w pobliżu swojego domu.

  - Kiedy usłyszeliśmy, że dziecko spadło z mostu, rzuciliśmy się do zbiegu strumienia z rzeką Bośnią, aby go zatrzymać. Umieściliśmy tam sieci, ale do tej pory go nie znaleźliśmy - powiedział Mirsad Smajlovic, jeden z mieszkańców Begov Han.

  Zaginięcie dziecka wstrząsnęło lokalną społecznością.

  - Żałuję go tak, jakby to było moje dziecko. Nie potrafię wyrazić tego, jak bardzo mi przykro - powiedziała jedna z sąsiadek chłopca w rozmowie z agencją informacyjną Reuters.

  Trudne warunki w Bośni

  Na północnym zachodzie kraju w niektórych miejscach przeprowadzono ewakuację. W  miastach Sanski Most i Bosanska Krupa ogłoszono stan klęski żywiołowej. Poziom wody w rzece Sana wciąż rośnie, dlatego w miejscowości Prijedor, należącej do Republiki Serbskiej, ustanowiono specjalną ochronę przeciwpowodziową.

  Meteorolodzy przewidują, że opady potrwają do piątku.

  Strach przed wodą

  Pięć lat temu Bośnia i Hercegowina została dotknięta katastrofalnymi powodziami. Obywatele i władze obawiają się, że historia się powtórzy. Podczas tamtej powodzi zginęły co najmniej 23 osoby.

  Chorwaci pracowali całą noc

  W środę mieszkańcy chorwackiego miasta Karlovac rozpoczęli porządki po tym, jak intensywne deszcze wywołały tam powódź.  Szef straży pożarnej komitatu Karlovac Goran Frankovic powiedział, że pomimo ciągłych opadów spodziewany jest spadek poziomu wód. We wtorek rano 250 ratowników z miasta zlokalizowanego na zbiegu czterech rzek pracowało ciężko, aby przygotować worki z piaskiem i zabezpieczyć w nocy tamy, tak aby zapobiec możliwemu zalaniu. Jak podały władze w środę, pośpiesznie zbudowane bariery zdołały zapobiec zatopieniu prawie kilkudziesięciu domów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami ciepły tydzień, a na przełomie maja i czerwca może być wręcz gorąco....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ niżu Axel znad Francji....