Informacje
 • Sztorm Daniel w Portugalii. Wiatr przewracał metalowe konstrukcje

  16-12-2019 17:55 Wydano alerty
  Drzewo spadło na dwóch mężczyzn Foto: Ventusky.com | Video: Reuters

  Do Portugalii w nocy z niedzieli na poniedziałek dotarł sztorm Daniel. Ulewy spowodowały wiele podtopień oraz sparaliżowały ruch na drogach w całym kraju. Wiatr był tak silny, że wywracał metalowe konstrukcje. Służby interweniowały kilkaset razy.

  Jak poinformowała portugalska obrona cywilna, najtrudniejsza sytuacja panuje na północy kraju oraz na położonym na Atlantyku archipelagu Madera. W nocy z niedzieli na poniedziałek odwołano połączenia morskie między Maderą a położoną nieopodal wyspą Porto Santo.

  Ciężka metalowa konstrukcja

  Nad ranem w Funchal, głównym mieście Madery, porywisty wiatr przewrócił metalowe struktury budowlane na stojące na ulicy samochody, niszcząc kilka pojazdów. W żadnym z nich nie było pasażerów. Regionalne władze Madery wydały komunikat dotyczący wysokiego ryzyka dla ludności przebywającej w pobliżu wybrzeża. Spodziewane są tam fale dochodzące do 12 metrów wysokości.

  Najbardziej dotkniętym sztormem Daniel regionem jest północna część Portugalii, gdzie doszło do licznych podtopień. Wskutek intensywnych opadów deszczu zalanych zostało kilkaset dróg. Najtrudniejsza sytuacja panuje w mieście Povoa de Varzim w dystrykcie Porto. Od rana trwa tam wypompowywanie wody z zalanych deszczem domów oraz garaży. Strażacy interweniowali w tym mieście do popołudnia w poniedziałek ponad 50 razy.

  Wydano alerty

  Według służb meteorologicznych Portugalii do wtorku spodziewać się należy dalszych utrudnień w ruchu drogowym w związku z oczekiwanymi opadami śniegu północnej i południowej części kraju.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...