Informacje
 • Szwajcarzy pożegnali lodowiec Pizol.
  "To jak śmierć przyjaciela"

  22-09-2019 19:46 Odbyła się specjalna uroczystość
  Lodowiec Amery na zdjęciach satelitarnych Foto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER | Video: ENEX

  Drastycznie maleje lodowiec Pizol. Szacuje się, że z powodu ocieplenia klimatu całkowicie zniknie w ciągu najbliższej dekady. Szwajcarzy podczas pożegnalnej ceremonii uznali go za "martwego".

  Lodowiec Pizol, który znajduje się na wysokości 2600 m. ma obecnie powierzchnię 0,06 kilometra kwadratowego. W 1987 roku zajmował 0,32 kilometra kwadratowego, a jeszcze cztery lata temu - 0,1 kilometra kwadratowego.

  Kilkuset działaczy na rzecz klimatu w niedzielę pożegnało topniejący lodowiec Pizol w Alpach Glarneńskich we wschodniej Szwajcarii. Przewiduje się, że ze względu na ocieplenie klimatu lodowiec zniknie w ciągu dziesięciu lat.

  "Śmierć przyjaciela"

  - Wchodziłem tu nieskończoną liczbę razy - powiedział Matthias Huss, ekspert ds. lodowców z Politechniki Federalnej w Zurychu, zwracając się do zebranych przy lodowcu. - To jak śmierć przyjaciela, (...) nie możemy już ochronić lodowca Pizol - ubolewał.

  Zaznaczył jednak, że wiele negatywnych skutków ocieplenia klimatu może być powstrzymanych, jeśli ludzie zaczną działać. - Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, byśmy za sto lat mogli pokazać naszym dzieciom i wnukom lodowiec w Szwajcarii - zaapelował.

  Jak podały media, podczas pożegnalnej ceremonii uznano lodowiec Pizol za "martwy". Na znak żałoby część uczestników akcji była ubrana na czarno.

  Coraz mniej lodowców

  Na terenie Szwajcarii znajduje się około 1,5 tysiąca lodowców. Naukowcy przewidują, że do 2050 roku może stopnieć połowa z nich.

  Podobna akcja pożegnania z lodowcem odbyła się w sierpniu w Islandii przy wulkanie Okjokull niedaleko stołecznego Reykjaviku. Władze tego kraju oficjalnie uhonorowały zanik lodowca na tym wulkanie i odsłoniły tablicę, będącą wezwaniem dla przyszłych pokoleń.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...