Informacje
 • Szwecja jest tak ekologiczna, że musi importować śmieci

  09-10-2012 11:57 Odpady przetwarza na energię cieplną i elektryczną
  Szwecja jest tak ekologiczna, że musi importować śmieci

  Szwedzi przetwarzają importowane śmieci w specjalnych elektrowniach

  Shutterstock

  Intensywne wprowadzanie proekologicznych rozwiązań może prowadzić do absurdalnych sytuacji. Szwecja okazała się tak zaawansowana w recyklingu odpadów, że ma za mało własnych śmieci i musi je importować od sąsiadów. Wszystko po to, by wykorzystać je jako paliwo w alternatywnym procesie wytwarzania energii.

  Jak podało Public Radio International, tylko 4 proc. odpadów z gospodarstw domowych w Szwecji trafia do komunalnych składowisk. Reszta podlega recyklingowi lub jest wysyłana do specjalnych elektrowni, w których służy jako paliwo w wytwarzaniu energii. Dzięku takim rozwiązaniom jak uruchomienie elektrowni przetwarzających odpady w energię, Szwecja jest postrzegana jako najlepszy przykład budowania "zielonej", ekologicznej przyszłośći.

  Ogrzewanie i prąd ze śmieci

  Wykorzystujące odpady elektrownie dostarczają 20 proc. ciepła do systemu centralnego ogrzewania, zasilającego prywatne domy i budynki komercyjne. Oprócz tego zaopatrują w energię elektryczną ćwierć miliona domów i ponad 4,6 mln gospodarstw domowych. Według danych Szwedzkiego Ggospodarowania Odpadami, Szwecja odzyskuje najwięcej energii z każdej tony odpadów przetworzonej w elektrowniach, a ta tendencja mocno wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat.

  Ten program przetwarzania odpadów jest tak skuteczny, że... działa aż za dobrze. Jak powiedziała Catarina Ostlund ze Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, kraj produkuje znacznie mniej podlegających spalaniu odpadów, niż potrzebuje na użytek elektrowni.

  Dostają pieniądze, wytwarszają energię

  Problem udało się jednak rozwiązać dzięki importowi śmieci. Szwecja przywozi ich rocznie 800 tys. ton z innych europejskich państw, m. in. z Norwegii. Sąsiedniemu krajowi bardziej opłaca się płacić Szwecji za spalanie odpadów niż przetwarzać je na własnym terenie.

  Szwecja zyskuje dodatkowo, przetwarzając importowane śmieci na ciepło i elektryczność zasilające jej tereny. Catarina Ostlund podkreśla, że elektrownie są najbardziej wydajne właśnie wtedy, gdy produkują jednocześnie ciepło i energię elektryczną.

  Istnieją pewne skutki uboczne tego procesu - w trakcjie spalania uwalniają się szkodliwe dla środowiska dioksyny, a w popiele znajdują sie metale ciężkie. Jak wyjaśniła Ostlund, są one składowane i wywożone z powrotem do Norwegii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • brawo
  "Szwecja zyskuje dodatkowo, przetwarzając importowane śmieci na ciepło i elektryczność zasilające jej tereny. "
  ~camal /2012-10-10 01:44
 • a tak super ekologiczny kraj
  Chodzi tu o produkcje gazu z tych smieci. Na ten gaz jezdza autobusy i taksowki
  Rzad szwedzki tak przepchal ustawe zeby uzywac gaz ze teraz ma problem z produkcja i z dostarczaniem - a nie ze sa tacy efektywni.
  ~Samolocik /2012-10-09 23:54
 • szwecja
  no "czepliwa", już byś się wiązała łańcuchem do sosny, conie? że zamiast wrzucać do dolu jak przystalo wytwarszają energię
  ~mund /2012-10-09 18:50
 • Z powrotem do Norwegii
  A mi najbardziej podoba się fragment o składowanych dioksynach i metalach ciężkich, wywożonych "z powrotem" do Norwegii
  ~czepliwa /2012-10-09 16:16
 • A w Polsce
  a w Polsce nie mozna pozyskiwac energi z odpadów !, Szwecja stosuje Reaktory Plazmowe do przerobu odpadów od cała tajemnica.
  ~koll /2012-10-09 15:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...