Informacje

 • Tajemnicze wzory widziane z kosmosu

  17-10-2017 12:56

  Co tak ukształtowało wybrzeże w Brazylii?

  Barchany u wybrzeży południowej Brazylii

  Foto: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth, Film: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth, Google Maps

  Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił niezwykłe zdjęcie. Przedstawia ono wybrzeże Lagoa dos Barros w południowej Brazylii. Zachwyt wzbudzają uchwycone na fotografii tajemnicze wzory.

  Plaża Lagoa dos Barros ma długość 4,5 km. Wybrzeże formowało się przez 400 lat. W tym czasie na powierzchni ziemi powstały niezwykłe wzory, które składają się z formacji wydm.

  Wydmy pojawiły się na wybrzeżu w wyniku cyklicznych wzrostów i spadków poziomu morza. Przez naukowców procesy te są określane jako transgresja i regresja morza.

  Jak powstały formacje?

  Piaskowe kopczyki są świetnie widoczne na zdjęciu satelitarnym. Ich kształt jest charakterystyczny dla tak zwanych barchanów, czyli wydm o półksiężycowatym kształcie, które często łączą się, tworząc długie wały. Końcówki ich ramion zwrócone są w dół i wskazują kierunek wiatru.

  Wydmy zostały utworzone przez akumulację piasku. Jego cząsteczki są wleczone przez wiatr pochodzący z zachodniego Atlantyku, co sprawia, że wydmy się przemieszczają.

  Te delikatne i urokliwe formacje stanowią barierę, która utrudnia wnikanie wiatru w głąb lądu, jednocześnie osłabiając skutki burz. Są swoistym buforem dla mieszkańców wybrzeża.

  Liczne wydmy minimalizują też erozję przybrzeżną, związaną z działalnością fal.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni Polska znalazła się w silnym strumieniu ciepła, które płynie do nas...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu znad południowej Norwegii, tylko na południu kraju po...