Informacje
 • Tajfun Mangkhut zagraża bezpieczeństwu 45 milionów ludzi

  12-09-2018 21:50 Wiatr przekracza 250 kilometrów na godzinę
  Tajfun dotarł do Hongkongu Foto: PAP/EPA/NASA HANDOUT | Video: Reuters

  Kolejny tajfun zagraża krajom azjatyckim. W kierunku północnych Filipin, Tajwanu oraz wybrzeża Chin zmierza potężny tajfun Mangkhut z wiatrem przekraczającym prędkość 250 kilometrów na godzinę.

   

  Mangkhut znajduje się około 800 kilometrów na wschód od Filipin. Wiatr osiąga prędkość 255 kilometrów na godzinę, co daje tajfunowi piątą kategorię w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. W czwartek prędkość porywów ma wzrosnąć do 270 km/h.

  Od czwartku w stan gotowości postawione będą służby bezpieczeństwa na największej filipińskiej wyspie Luzon. W prowincji Cagayan na północy kraju część mieszkańców ma zostać ewakuowana, a zajęcia w szkołach - odwołane. Czerwony Krzyż szacuje, że na ścieżce żywiołu mieszka około trzech milionów Filipińczyków.

  Może zmienić trasę

  W sobotę ten tropikalny cyklon spodziewany jest na północnych Filipinach i Tajwanie. Podmuchy wiatru mają osiągać wtedy do 200 km/h. Według meteorologów zagrożonych tajfunem w całej Azji Południowo-Wschodniej jest blisko 45 milionów osób.

  W niedzielę tajfun uderzy w okolice Hongkongu, a jego centrum przejdzie prawdopodobnie około 100 kilometrów od aglomeracji - wskazuje dziennik "South China Morning Post", powołując się na ekspertów meteorologicznych. Istnieje jednak spora szansa, że do tego czasu żywioł zmieni swoją trasę.

  Chińskie media wskazują, że Mangkhut może być najsilniejszym takim żywiołem w Hongkongu od rozpoczęcia w tym porcie pomiarów prędkości wiatru.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Koniec Tajfunu
  Takie mocarne kraje i nie mogą poradzić sobie z tajfunem, wystarczy zdetonować pocisk ziemia powietrze który falą uderzeniową rozwieje huragan i bynajmniej nie będzie żadnych strat ( tylko 1 pocisk ))
  ~Malins /2018-09-13 08:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...