Informacje

 • Tajwan trzęsie się z zimna.
  Kilkudziesięciu zabitych przez ochłodzenie

  13-01-2018 11:40

  Zanotowano najniższe temperatury tej zimy

  W ciągu ostatniego tygodnia niska temperatura na Tajwanie przyczyniła się do śmierci przynajmniej 54 osób, podają lokalne media.

  W Danshuii, dzielnicy miasta Nowe Tajpej na Tajwanie, we wtorek rano zanotowano temperaturę 8,8 stopni Celsjusza. Z kolei w sobotę rano w Jiayi termometry wskazały 4,7 st. C. Jest to najniższa temperatura, jaką odnotowano na obszarach nizinnych w ciągu tej zimy. Przyczyniły się do tego deszcze, które pojawiły się nad północnym obszarem wyspy. Wystąpiły one w miniony poniedziałek i wtorek.

  Temperatura groźna dla życia

  Dla Tajwanu, gdzie średnie temperatury zimą wynoszą 15-20 st. C, wartość poniżej 9 st. C to bardzo mało. Dodatkowo opady deszczu spotęgowały to odczucie chłodu. Mieszkańcy nie byli przygotowani na takie zimno. Jak podaje Taiwan News, zanotowano przynajmniej 54 zgony, do których przyczynił się chłód.

  Większość osób, które poniosły śmierć, zamieszkiwała miasto Taizhong zlokalizowane w centrum Tajwanu. Byli to głównie ludzie w podeszłym wieku. Kiedy przyszła pierwsza fala zimna, starsze osoby z chorobami serca znajdowały się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru.

  Śmierć z powodu zimna

  W samym Tajpej zgłoszono 12 zgonów. W Nowym Tajpej liczba ta wyniosła 10.

  Śmiertelne przypadki zanotowano także w Taoyuan, Xinzhu, Miaoli. Średnia wieku trzech osób, które tam zmarły, wynosi 76 lat. Na terenach Yunlin i Jiayi niska temperatura odebrała życie siedmiu osobom, a kolejne cztery zmarły w mieście Zhanghua. Nawet na cieplejszych, południowych obszarach Tajwanu, w Pingtung, przed własnym domem znaleziono martwego 61-latka.

  Synoptycy zapowiadają, że ocieplenie przyjdzie w ciągu najbliższych dni.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Używamy czapki
  Czapki ktore mam teraz w Polsce sa z Tajwanu, skoro czapki tutaj nie jest takie grube i ciepłe. Zdęcia chyba są zrobione kiedyś nie było tak zimno.

  Mask to nie tylko w celu utrzymania ciepłoty ciała, i tak w celu ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza i wirusami. Myślę że Polacy mają powód zeby uzywać mask skoro szalik plus mask jest wygodniejszy niż szalik sam, zwłaszcza kiedy wieje.
  ~Lee /2018-02-02 20:05
 • Rozumiem ,że na Tajwanie nie używa się czapek tylko masek na usta
  w celu utrzymania ciepłoty ciała?. Nic dziwnego ,że tyle ofiar!.
  ~ksmamona /2018-01-13 15:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze w maju możliwe jest wyraźne ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu Tews znad Skandynawii....