Informacje
 • Tak mokro nie było od 140 lat. Missisipi występuje z brzegów

  22-06-2014 11:00 Powodzie po ulewach w Minnesocie

  Podtopienia, lawiny błotne i rosnący poziom Missisipi - to skutki rekordowych ulew w Minnesocie. W rejonie Minneapolis potężna rzeka wystąpiła już z koryta, a jej poziom wciąż rośnie. Ulewne deszcze przechodzą też przez inne stany.

  Tegoroczny czerwiec w Minnesocie jest najbardziej mokry od 140 lat. PO ulewach wezbrały wszystkie cieki wodne w regionie, które uchodząc do Missisipi, spowodowały jej gwałtowny przybór. W niektórych miejscach wezbrana rzeka już wylewa. W najbliższym czasie władze Minneapolis spodziewają się wzrostu poziomu wody nawet o 5 metrów. Służby ratunkowe zarządziły budowę nowego wału wokół miejscowego lotniska.

  Woda w rzece nie tylko osiąga coraz wyższy poziom, ale ma też bardzo szybki nurt - przepływa z prędkością około 22 km/h, przez co jeszcze bardziej zagraża budynkom znajdującym się w jej najbliższym otoczeniu. W tych okolicznościach inżynierowie zdecydowali, żeby czasowo otworzyć tamę znajdującą się w rejonie Minneapolis.

  Ewakuacja przez błoto

  Lokalne władze poprosiły federalny rząd o pomoc w usuwaniu skutków powodzi. Woda zniszczyła wiele domów, zalała miejscowe drogi, uszkodziła mosty. Ulewne deszcze wywołują też lawiny błotne. Ze względu na jedną z nich trzeba było przeprowadzić ewakuację w szpitalu. W niektórych miejscach masy błota schodzące na drogi prawie porwały auta. Dotąd nie pojawiły się informacje o ewentualnych ofiarach żywiołu.

  Na Missisipi wprowadzono ograniczenia żeglugi. To problem dla tych, którzy na rzece zarabiają. Gus Gaspard, kapitan kursującego po rzece statku wycieczkowego musiał już odwołać zaplanowane na tej jednostce cztery wesela. Obawia się, że mogą się zdarzyć kolejne takie przypadki. - To jest trudna rozmowa, kiedy musisz zadzwonić do panny młodej i powiedzieć, że niestety trzeba zawiesić działalność, bo rzeka ma wystąpić z brzegów - mówił.

  Najpierw tornada, teraz ulewy

  Poza Minnesotą ulewne deszcze przeszły również przez inne stany - Dakotę Południową, Iowa, Wisconsin, Nebraskę i Illinois. Ulewy to efekt oddziaływania tego samego frontu, z którym związane były niszczycielskie tornada, jakie w poniedziałek przeszły przez Nebraskę, a w środę przez Dakotę Południową.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie w zasięgu niżu Rico znad Rosji....