Informacje

 • Tłok na Mount Everest. 200 osób na weekend

  23-05-2012 09:47

  W ubiegłym tygodniu zmarła czwórka wspinaczy

  Tłok na Mount Everest. 200 osób na weekend

  Wspinacze czekają w obozach na odpowiednią pogodę

  Shutterstock

  Zdobycie najwyższego szczytu świata wydaje się wyzwaniem, które podejmują tylko nieliczni. Okazuje się jednak, że wyprawiają się na niego całe tłumy. Według nepalskich władz w najbliższy weekend wspinać ma się około 200 osób.

  - Od piątku do niedzieli na szczyt Mount Everestu wybiera się około 200 ludzi - powiedział Gyanendra Shrestha z nepalskiego urzędu ds. wspinaczki. Część z nich już czeka w niższych obozach na poprawę pogody, gorszej w tym sezonie niż zazwyczaj.

  Wycieńczenie i choroba wysokościowa

  Chętnych nie odstraszyły nawet ostatnie przypadki śmierci wśród wspinaczy. W zeszłym tygodniu wznoszący się na wys. 8850 m szczyt zdobywało 208 osób. Cztery z nich zmarły w sobotę, która zapisała się jako jeden z dni o największej liczbie ofiar śmiertelnych w historii himalajskiego szczytu.

  Podczas zejścia z Everestu zginęli: Chińczyk Ha Wenyi, Niemiec Eberhard Schaaf, 33-letnia Kanadyjka nepalskiego pochodzenia Shriya Shah i Koreańczyk Song Won-bin. Do śmierci doprowadziły ich prawdopodobnie wycieńczenie i choroba wysokościowa. Nie pomogło także znaczne opóźnienie. Na szczyt wyruszyli o godz. 14.30, a już godz. 11 uważana jest za najpóźniejszą zalecaną porę, bo zbyt długie oczekiwanie na dużych wysokościach wiąże się ze znacznym zużyciem tlenu.

  W poniedziałek natomiast do obozu bazowego dotarł Szerpa, czyli himalajski przewodnik, którego wcześniej uznano za zaginionego.

  Boją się, że nie będzie drugiej szansy

  W tym tygodniu do zdobycia szczytu szykuje się równie dużo ludzi, którzy otrzymali wcześniej zezwolenia na wspinaczkę w tym terminie. Warunki są podobne jak w ostatni weekend, co budzi obawy nepalskich władz. Ze wględu na nieprzewidywalną pogodę trudno ustalić, kiedy dokładnie poszczególne grupy wyruszą na wierzchołek - na pewno postarają się wykorzystać przejaśnienia.

  Szerpa Apa, który na Everest wszedł aż 21 razy, tłumaczy, że przejaśnienia bywają bardzo krótkie, a wspinacze boją się, że druga szansa zdobycia szczytu może się już nie powtórzyć. Dodatkowe czekanie i każda zwłoka tylko pogarszają sytuację, ludzie robią się coraz bardziej wyczerpani.

  Wiosenny sezon wspinaczkowy trwa zwykle od końca marca do pierwszego tygodnia czerwca, a w tym roku pierwszymi dniami z dobrą pogodą były zeszły piątek i sobota.

  Rząd chce sprowadzić specjalistów do bazy

  Nepalski rząd planuje założenie w obozie bazowym sezonowego biura z lekarzami, meteorologami i dodatkowym personelem. Są też plany, aby każdy wspinacz był wyposażony w urządzenie lokalizujące jego położenie.

  Od czasu zdobycia Mount Everestu w 1953 roku przez Edmunda Hillary'ego z Szerpą Tenzingiem Norgayem na wierzchołek dotarło ok. 3700 osób. Dla ponad 220 z nich próby wejścia zakończyły się śmiercią.

  Najtragiczniejszym dniem był 10 maja 1996 r., kiedy zginęło osiem osób. Grupa rozpoczęła wtedy szturmowanie szczytu o późnej porze, a potem zaskoczyła ją śnieżyca i turyści zgubili drogę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niech wejdą bez miejscowych
  Tragarze niosą wszystko na plecach a europejczyk zaopatrzony jedynie w aparat fotograficzny chwali się że zdobył szczyt, to się nie liczy!
  ~Jan /2012-05-26 22:49
 • Niech wejdą bez miejscowych
  Tragarze niosący wszystko aby jakiś europejczyk wszedł na szczyt, to się nie liczy!
  ~Jan /2012-05-26 22:46
 • Medialne osiągnięcia.
  Obecnie wszystko co jest medialne ma renomę więc wszystko się robi aby zaistnieć w mediach chociać przez 5 minut. Ludzie, a dokładniej pseudo turyści szturmują najbardziej znane miejsca za każdą cenę a póżniej ... do najbliższego sklepu jeżdżą samochodem po bułeczki.
  ~Roberto /2012-05-24 13:43
 • gory
  z milosci do gor
  ~moro /2012-05-23 15:17
 • gory
  z milosci do gor
  ~maro /2012-05-23 15:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

Ciepłe powietrze wypchnie z Polski zimno. ...