Informacje
 • "To było jak eksplozja rakiety". Masywna erupcja El Popo

  18-06-2013 11:16 Po kilku dniach mniejszych erupcji wulkan pokazał, na co go stać

  El Popo, prężny meksykański wulkan, rozszalał się na dobre. Po kilku dniach wzmożonej aktywności wyrzucił w powietrze ogromne ilości pyłu i płonących wulkanicznych skał. Istnieje niebezpieczeństwo, że brunatna chmura popiołu dotrze do oddalonej o 70 km stolicy kraju, utrudniając życie mieszkańcom.

   

  W poniedziałek około południa czasu lokalnego doszło do masywnej erupcji aktywnego od kilku dni słynnego meksykańskiego wulkanu Popocatepetl. Wypluł z siebie popiół i rozżarzone skały na wysokość 4 km.

  - To było jak eksplozja rakiety – relacjonował meksykańskiej gazecie "La Jornada", mieszkaniec wioski oddalonej od wulkanu o 25 km.

  Jesus Morales, szef Narodowego Centrum Zapobiegania Katastrofom (CENAPRED) poinformował, że płonące skały wywołały kilka pożarów na zboczach wulkanu. Ostrzegł też, że wiatr może przywiać chmurę popiołu nad stolicę kraju, oddaloną od wulkanu o 70 km.

  Nie podniesiono jednak alarmu ostrzegawczego, bo po gigantycznej erupcji wulkan powrócił do poprzedniego stanu aktywności. Obecnie obowiązuje żółty alarm ostrzegawczy, który jedynie ostrzega, że wulkan zbudził się ze snu.

  Aktywny od weekendu

  Wulkan wznowił swoją aktywność w sobotę po południu, 15 czerwca. Około godziny 18.00 czasu lokalnego wyrzucił rozżarzone fragmenty skał na wysokość 500 metrów. Narodowe Centrum Zapobiegania Kryzysom wydało żółty alarm ostrzegawczy.

  Do niedzieli wieczorem CENAPRED naliczył 82 emisje pyłu i gazu wulkanicznego, czyli średnio dwie na godzinę.

  Obudziły go trzęsienia ziemi

  Wulkan przebudził się na skutek trwającej od kilku tygodniu aktywności sejsmicznej w Meksyku. Ostatnie z trzęsień ziemi miało miejsce w niedzielę rano 166 km na południe od stolicy Meksyku i wulkanu El Popo. Według amerykańskiej służby geologicznej USGS siła wstrząsów wyniosła 5,8 R. Głębokość trzęsienia wyniosła 54 km.

  "Dymiąca góra"

  El Popo, zwany też Popocatepetl, to czynny wulkan znajdujący się na Wyżynie Meksykańskiej, 70 km na południowy wschód od Mexico City. Jest drugim najwyższym szczytem Meksyku.

  Jego pochodząca z języka Azteków nazwa - Popocatepetl - oznacza "dymiącą górę" i odnosi się właśnie do gęstych chmur gazów, które pojawiają się nad kraterem w okresach wzmożonej aktywności wulkanu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A za dwa tygodnie...
  ...dotrze do nas oziębienie. Najpierw Hiszpania i Włochy a potem u nas.Pomiędzy 01.07 a 05.07 deszcze i ziąb.A wszystko spowoduje dwutlenek siarki w gigantycznych ilościach wystrzelonych na wysokość 10 km(5.5km wysokość Popo+4 km słup pyłu i gazów ).Słychać jak grzyby rosną !!!!
  ~Vito /2013-06-18 13:07
 • niedoinformowany autor
  dla scislosci: Popocatepetl zwany tez El Popo.
  ~kasiazmeksyku /2013-06-17 17:53
 • Polska jest, gdzie być powinna!
  Dobrze że nasz kraj leży poza strefą ciekawych i oryginalnych zjawisk np. czynne wulkany, trzęsienia ziemi. Chociaż przydałyby się gejzery. Nie zazdroszę Meksykanom pięknych widoków.
  ~Mika /2013-06-17 16:41
 • ciężko to nazwać wybuchem
  Ciężko to nazwać wybuchem, to raczej "popuszczanie pary"
  ~Krakatau /2013-06-17 12:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...