Informacje
 • To nie jeden pająk, a cała rodzina

  14-12-2018 11:50 Znalazła go kobieta w Australii
  Pamphobeteus ucztujący na oposulku Foto: Erin Claire-Barrow | Video: Maggie Grundler

  Erin-Claire Barrow, artystka i ilustratorka książek z Australii, podczas górskiej wędrówki spotkała pajęczycę, która niedawno została matką. Była dość duża i dźwigała gromadkę swoich dzieci na głowotułowiu.

  Erin-Claire Barrow - w czasie jednej z wędrówek na górę Majura w Australii - natknęła się na niezwykle dużego pająka, którego opisywała jako wręcz "mitycznego". Po dokładnej obserwacji doszła do wniosku, że to prawdopodobnie wałęsak leśny (Pardosa lugubris), zwany też wilczym pająkiem. Okazało się, że stworzenie było samicą, na ciele której znajdowały się dziesiątki malutkich pajączków.

  Kobieta zamieściła zdjęcia pająka na Facebooku. Niestety większość oglądających je internautów stwierdziła, że pajęcza rodzina nie wygląda na sympatyczną.

  Pogońcowate

  Pająk, którego spotkała Erin-Claire Barrow, należał do rodziny pogońcowatych (Lycosidae). Pająki te nie budują sieci łownych, tylko polują aktywnie. Na świecie występuje około 2,4 tysiąca gatunków z tej rodziny, a w Polsce około 60. Pogońcowate cechują się świetnym zmysłem dotyku i wzroku. Oczy mają umieszczone w trzech rzędach - czworo najmniejszych na dole, dwoje największych w środku, a na górze jest para średniej wielkości.

  Charakterystyczną cechą Lycosidae jest też sposób noszenia kokonów jajowych przez samicę oraz to, że po wykluciu i wyjściu z kokonu młode od razu wspinają się na grzbiet matki, na którym przebywają około tygodnia. Po upływie tego czasu młode schodzą i rozpoczynają samodzielne życie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pająk
  Prawie obca forma życia
  ~Blend /2018-12-14 12:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska znajdzie się pod wpływem niewielkiego niżu znad ...