Informacje

 • "To stało się tak szybko". Powodzie cały czas nękają Stany Zjednoczone

  03-05-2017 09:37

  Nie żyje co najmniej 17 osób

  Stany Zjednoczone zmagają się z powodziami. Wszystko za sprawą systemów burzowych, które w ostatnich dniach przeszły przez środkowe stany USA, przynosząc ulewne deszcze. Miliony mieszkańców tych rejonów są w stanie gotowości.

  Burze z opadami zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych w weekend. W wyniku gwałtownej pogody co najmniej 17 osób zginęło, a kilkanaście innych zostało rannych.

  Ostrzeżeniami przed powodzią są objęte: większość stanu Missouri i Illionois, a także część stanów: Arkansas, Kansas, Oklahoma oraz Luizjana, Missisipi i Alabama.

  Trzy dni ulewnych opadów spowodowały wylanie rzek w Missouri. Woda wdarła się do miast wyrządzając szkody w wielu budynkach.

  Przygotowania

  Mieszkańcy stanu na bieżąco przygotowywali się do podniesienia się stanu wody.

  - Gdy zostaliśmy ostrzeżeni, że ta pogoda nadciąga, od razu wyszliśmy na ulice, ogłosiliśmy stan wyjątkowy, co pozwoliło nam na rozmieszczenie oddziałów ratowniczych w całym stanie. Ekipy przeprowadziły setki operacji, dosłownie ratując setki osób - powiedział Eric Greitens, gubernator Missouri.

  Władze stanu w obawie przed powodzią zamknęły wiele dróg i mostów. Nurt przepełnionej rzeki Meramec, w pobliżu Saint Louis, był tak silny, że spowodował osunięcie się całego, stalowego mostu.

  Gwałtowne powodzie

  - To stało się tak szybko, woda zaczęła się wlewać pod drzwiami i minęło może 15-20 minut, kiedy sięgała już do uda - powiedziała Missy Brunetto, mieszkanka Neosho w stanie Missouri.

  W Arkansas także sytuacja nie jest najlepsza. W sobotę dwójka małych dzieci została porwana przez wodę. Poszukiwania trwają już od dwóch dni.

  W najbliższych dniach rzeka Meramec może osiągnąć rekordowy poziom. Specjaliści przewidują, że stanie się to w tym tygodniu. Tym bardziej, że w środę w regionie spodziewane są kolejne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi błyskawicznej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...