Informacje

 • "To szokujące i bardzo smutne".
  Przeżyły tysiące lat, teraz usychają

  13-06-2018 07:14

  Naukowcy przypuszczają, jaka jest przyczyna

  Afrykańskie baobaby umierają Foto: PAP/EPA/Jonathan Brady | Video: TVN BiŚ

  W ciągu zaledwie dwunastu lat uschła lub zawaliła się większość z najstarszych i największych afrykańskich baobabów. Naukowcy biją na alarm i przypuszczają, że winne są zmiany klimatu, zwłaszcza długotrwałe susze.

  Uchodzące za symbol afrykańskiej sawanny monumentalne baobaby umierają. Przyczyną mogą być zmiany klimatyczne, a zwłaszcza długotrwałe susze.

  - Przypuszczamy, że jest to związane ze wzrostem temperatury oraz suszą - powiedział w rozmowie z BBC doktor Adrian Patrut z Uniwersytet Babeș-Bolyai w Rumunii, przewodniczący zespołu badaczy. - To szokujące i bardzo smutne widzieć, jak umierają - dodał.

  "Zdarzenie na bezprecedensową skalę"

  Naukowcy z uniwersytetów w RPA, Rumunii i Stanów Zjednoczonych twierdzą, że śmierć tych drzew jest "zdarzeniem na bezprecedensową skalę". Od 2005 roku straciliśmy osiem z trzynastu największych i pięć z sześciu najstarszych baobabów Afryki południowej - Zimbabwe, Namibii, RPA, Botswany i Zambii.

  Na podstawie datowania radiowęglowego zbadano ich wiek oraz strukturę. Oszacowano, że drzewa liczyły od 1000 do 2500 lat. Naukowcy ustalili również, że zawartość wody w pniach była niższa o połowę niż powinna. Wysuszone stały się zbyt słabe, by utrzymać ciężar całego drzewa. Na razie nie ma jednak jednoznacznych wyników świadczących o winie zmian klimatu.

  Mieszkania i pub

  Pnie baobabów nieraz adaptowano na mieszkania, a w RPA we wnętrzu baobabu Sunland powstał nawet pub. W 2016 upadł pierwszy z jego pni, później to samo spotkało kolejne. Obecnie stoi zaledwie połowa mierzącego niegdyś 45 metrów w obwodzie drzewa.

  Baobaby mają bardzo mocne pnie. Magazynują mnóstwo wody, co pomaga im przetrwać w suchych warunkach. Są również ważne dla przyrody ożywionej - stanowią miejsca gniazdowania ptaków.

  Badania opublikowano w poniedziałek w magazynie "Nature Plants".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wyniki badań
  Na pewno pub w środku baobabu pomógł drzewu przeżyć. Żałosne.
  ~Badacz naukowy /2018-06-13 11:02
 • Smutna wiadomość
  W Polsce zmiany klimatu (susza i ulewy na przemian) tez nie pomagają drzewom. Posadzone drzewo trzeba dzisiaj regularnie podlewać, co kiedyś było zbędne. Najgorzej mają drzewa w dużych miastach - masowo usychają.
  ~Adam /2018-06-13 08:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

W przedświątecznym tygodniu do Polski napłynie mroźne powietrze....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Gotthard z centrum nad Fin...