Informacje
 • "To wygląda jak koniec świata,
  jakby działa się apokalipsa"

  27-02-2019 20:17 Pożary wrzosowisk w Wielkiej Brytanii

  Brytyjscy strażacy walczyli z pożarem wrzosowiska Saddleworth w pobliżu Manchesteru. Rozprzestrzenianiu się ognia pomogła rekordowo wysoka temperatura. We wtorek termometry w Londynie wskazały 21,2 stopnia Celsjusza.

  We wtorek wieczorem ogień pojawił się na wrzosowisku Saddleworth w pobliżu Manchesteru, popularnym celu pieszych wędrówek. Jak mówił cytowany przez portal Manchester Evening News strażak, Adam Greenwood, pożar objął trzy do czterech kilometrów kwadratowych wrzosowisk.

  Pojawienie się ognia wiąże się z rekordowo wysoką temperaturą. We wtorek w Kew Gardens w Londynie termometry wskazały 21,2 stopnia Celsjusza. Nigdy wcześniej, w historii pomiarów, w całej Wielkiej Brytanii zimą nie było tak ciepło.

  Strażacy przyznają, że tak wysoka temperatura spowodowała, że ziemia była dużo bardziej sucha niż zwykle, co zwiększyło ryzyko rozpętania się pożaru.

  - Wszyscy jesteśmy zdziwieni, jak intensywny był ten pożar - przyznał szef brygady straży pożarnej w Huddersfield dodając, że wystarczyło tu zaledwie kilka słonecznych dni.


   

  Jeden z największych pożarów

  Walka z ogniem trwała 13 godzin, w akcji brało udział kilkudziesięciu strażaków i dwie specjalistyczne jednostki do gaszenia wrzosowisk.

  Laura Boocock, komendant straży pożarnej hrabstwa West Yorkshire mówiła, że to "jeden z największych pożarów wrzosowisk, z jakim kiedykolwiek miała do czynienia". Dodała, że z powodu łatwopalności wrzosu, czoło pożaru było bardzo wysokie.

  Mieszkańcy domów w najbliższej okolicy zostali ewakuowani. Publiczna służba zdrowia zaapelowała do tych, którzy pozostali w domach, żeby nie otwierali okien, co miało zapobiec wdychaniu dymu.

  "Jakby ktoś polał zbocze benzyną"

  Grupka ludzi, która obserwowała pożar z pobliskiego wzgórza, opisywała, że "to wygląda jak koniec świata, jakby działa się apokalipsa".

  - Były całe linie płomieni, jakby ktoś polał zbocze benzyną. To wyglądało jak ogromny pierścień, który zygzakował w górę i w dół po wzgórzu i wszędzie dookoła - opowiadał Sky News John Turner.

  Strażacy poinformowali, że pożar wydaje się opanowany, jednak pozostają w pogotowiu, by w razie potrzeby szybko dotrzeć do nowych ognisk. Na razie nie ustalono, co spowodowało wybuch pożaru.

  Saddleworth płonęło w ubiegłe lato. W walce z ogniem konieczna była pomoc armii. Pożar udało się ugasić po trzech tygodniach.

  Nie tylko Saddleworth

  We wtorek w dwóch miejscach płonęło również wrzosowisko Ashdown Forest, które stanowiło inspirację dla A. A. Milnego do stworzenia znanego z Kubusia Puchatka Stumilowego Lasu. Pożary wybuchły w odstępie godzin.

  W nocy z wtorku na środę szkoccy strażacy zmagali się z pożarem kolcolistów na wzgórzu Arthur’s Seat w centrum Edynburga.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...