Informacje
 • Toskania woła o pomoc

  12-11-2012 19:58 Zalało również Ligurię, Wenecję oraz Lacjum

  W niektórych miejscach woda przekroczyła wysokość metra

  Fot: PAP/EPA / Film: ENEX

  Władze Toskanii w środkowych Włoszech poprosiły wojsko o natychmiastową pomoc w usuwaniu skutków powodzi. Największe straty odnotowano w rejonie miast Massa i Carrara. Trudna sytuacja utrzymuje się też w Umbrii i Lacjum. W niedzielę w niektórych miejscach Półwyspu Apenińskiego w ciągu kilku godzin spadło 200 litrów wody.

  Przewodniczący władz Toskanii Enrico Rossi oświadczył, że potrzebna jest pilna pomoc w przywróceniu przejezdności dróg i autostrad oraz otwarciu mostów i oddaniu do ponownego użytku gmachów użyteczności publicznej.

  Rossi poinformował, że pogarsza się także sytuacja na zalanych w wyniku gwałtownych ulew w czasie weekendu obszarach w południowej Toskanii, w rejonie miast Grosseto, Siena i Arezzo.

  Liczne ewakuacje

  We Florencji rzeka Arno przekroczyła pierwszy poziom stanu alarmowego. Z podtopionych i zagrożonych powodzią miejscowości ewakuowano setki osób.

  W prowincji  zamknięto wiele odcinków dróg, również na najważniejszej Autostradzie Słońca. Z powodu zalania torów doszło do poważnych utrudnień w ruchu pociągów.

  Zalane prowincje

  Do lokalnych powodzi doszło także w okolicach Orvieto w Umbrii, a także w Viterbo w stołecznym regionie Lacjum, gdzie miejscami poziom wody osiągnął dwa metry.

  Opada powoli woda w Wenecji. W niedzielę zanotowano tam 149 centymetrów, jeden z najwyższych poziomów w ciągu ostatnich 150 lat. Zabytkowe pałace, kamienice, a także sklepy i domy wenecjan zostały zalane i zniszczone. Plac św. Marka zamienił się w wielki basen. Turyści poruszają się po mieście w wysokich gumowcach lub boso. Statek wycieczkowy Concordia wyglądał, jakby sunął przez miasto, bo zatarła się granica pomiędzy kanałem i Placem Św. Marka.

  Podtopienia na północy Włoch

  Do lokalnych podtopień doszło w regionie Wenecja Euganejska i w Trydencie na północy. Sparaliżowany jest z powodu zalania torów ruch pociągów koło Bolzano. Trudna sytuacja po ulewach panuje też koło Rawenny.

  CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI POGODOWEJ W WENECJI

  Ulewne deszcze

  W niedzielę w  ciągu czterech godzin w Toskanii spadło 250 milimetrów deszczu. Wylały kanały i strumienie, gdzieniegdzie stoi 1,5 metra wody.

  Wokół miasta pod wodą znalazły się ośrodki agroturystyczne i tereny fabryk. Pod naporem wody, kamieni i lawiny błotnej runął tam fragment muru fortyfikacyjnego, wzniesionego w 1944 roku na tzw. linii Gotów przez Niemców, którzy chcieli zatrzymać marsz aliantów na północ Włoch. Mur wytrzymał bombardowania podczas wojny, ale nie sobotnią falę z pobliskiego strumienia Parmignola.

  Para w porwanym samochodzie

  W innej toskańskiej miejscowości, Romagnano, ulice zamieniły się w strumienie. Na jednej z takich szos rwący nurt porwał samochód małżeństwa. Para zdążyła wydostać się z pułapki i schroniła na brzegu rzeki. Mężczyzna i kobieta, znalezieni przez strażaków, trafili do szpitala z obrażeniami.

  Lawiny błotne

  Powódź i wywołane nią lawiny błotne spowodowały zniszczenia w rejonie kolejnego toskańskiego miasteczka - Lavacchio. Zostało ono ciężko doświadczone przez powódź w 2010 roku. Zginęło tam wtedy kilka osób.

  Liguria

  Najwyższy stopień alarmu pogodowego obowiązuje w Ligurii, gdzie nadszedł front ulew i wichur określany jako "kuzyn" huraganu Sandy, który w ubiegłym tygodniu nawiedził północny wschód USA.

  Stolica regionu, Genua, praktycznie przestała funkcjonować. Pozamykano tam szkoły, wszelkie place budowy, nisko położone sklepy i siedziby przedsiębiorstw. Odwołano także imprezy mające odbyć się na świeżym powietrzu, przeprowadzono kilka ewakuacji, a z miejscowego lotniska przekierowywano loty. Konieczna była ewakuacja ludzi z peryferii zagrożonych zalaniem. Wielkie opady w Genui trwają od niedzieli rano.

  W Rzymie 80 l m/kw. deszczu

  Obrona Cywilna rozszerzyła alarm pogodowy na dużą część Włoch, m.in. na Rzym, gdzie gwałtowne ulewy i burze mają potrwać do poniedziałku. W północnych dzielnicach Rzymu woda na ulicach sięga 70-80 cm. W rezultacie oberwania chmury zalane zostało portowe miasto Civitavecchia na północny zachód od Wiecznego Miasta.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • do Jana
  Dzisiaj w NY było cieplej do 17 st.C. Niestety jutro temperatura spadnie do ok. 8 st. C w dzień. Nie tylko wróci zimno, ale kolejny sztorm pojawi się ok.17.11.
  No ale dla nich to ciągle wina globalnego ocieplenia, a nie naturalnych cykli. A ja myślę, że wschodni Pacyfik jest w tym roku chłodniejszy niż w ubiegłym i nie uchroni ich przed mrozem.
  ~metek /2012-11-12 22:42
 • wybieram się do Rzymu
  wybieram się do Rzymu za 2 tygodnie, turystycznie, czy sądzicie, że to ma sens? Czy lepiej odwołać wyjazd? Jak wygląda sytuacja powodziowa w Rzymie? Będę wdzięczna za opinie
  ~yen /2012-11-12 22:21
 • ...
  Co tam Włochy napiszcie o naszych braciach sojusznikach broni amerykanach jak marzną w nowym jorku może zostały się jeszcze te koce co je chciał wysłać Urban
  ~jan /2012-11-11 22:48
 • ACQUA ALTA
  W WENECJI BYLA DZISIAJ WYJATKOWO WYSOKA , JUTROMA BYC TEZ OK 135 CM ZOBACZYMY
  ~VENEZIANO /2012-11-11 21:53
 • debile
  Idzcie sie leczyc -ludzie gina , moze to tez przyjsc na wasze domy i rodziny a wy sie smiejecie ..tu nic nie ma do smiechu.....
  ~hhhh /2012-11-11 21:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Najbliższe dni przyniosą nam wyjątkowo wysoką jak na grudzień temperaturę. Na te...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...