Informacje
 • Toskania wycofa plastik z użytku publicznego

  27-06-2019 09:30 Władze Toskanii wprowadzają nowe prawo
  Sylwia Majcher mówi o ekologicznych strategiach na wakacje Foto: flickr/Horia Varlan(CC BY 2.0) | Video: TVN24

  Problem plastiku jest coraz szerzej i mocniej podejmowany na arenie międzynarodowej. Do regionów, które pracują nad całkowitym zakazem używania plastiku, właśnie dołączyła Toskania.

  Toskania chce być regionem wolnym od plastiku jednorazowego użycia. Przepisy w tej sprawie uchwaliła regionalna rada samorządowa. Na ich mocy wprowadzony został zakaz używania naczyń i innych artykułów z plastiku na plażach, w lokalach gastronomicznych i podczas masowych imprez.

  Wyjaśniono, że dzięki temu rozporządzeniu władze miast i miejscowości w Toskanii będą mogły uchwalić lokalne przepisy w ramach realizacji planu wycofania z użytku jednorazowych plastikowych naczyń, sztućców, słomek i mieszadełek do napojów.

  Nad przestrzeganiem przepisów czuwać ma straż miejska. Nowe prawo wyprzedza unijną dyrektywę w tej sprawie, która zacznie obowiązywać za dwa lata.

  Zgodnie z rozporządzeniem jeszcze latem tego roku we wszystkich lokalach położonych nad morzem, w tym także w barach na płatnych plażach, jednorazowe talerzyki, opakowania na jedzenie, sztućce, filiżanki i kubeczki z plastiku mają zostać zastąpione przez przedmioty wykonane z materiałów nadających się do kompostowania. Ale nakaz nie ogranicza się tylko do lokali nadmorskich. Został rozszerzony na wszystkie imprezy masowe organizowane i finansowane przez władze regionu oraz powiązane z nimi lokalne urzędy i instytucje.

  W ich trakcie zabronione jest także używanie plastikowych patyczków do balonów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...