Informacje

 • Trąba powietrzna we Włoszech.
  Ranni i wiele zniszczeń

  13-03-2018 08:00

  Przeszła nad rejonem Caserta

  Tornado w USA Foto: PAP/EPA/Ciro Fusco | Video: Eric Hurst, Twitter

  W poniedziałek wieczorem w regionie Caserta na południu Włoch przeszła trąba powietrzna. Według pierwszych doniesień rannych zostało kilkanaście osób.

  W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o przewróconych samochodach, drzewach, reklamach i znakach. Włoskie media określają to zjawisko mianem trąby powietrznej o kategorii F2 w sześciostopniowej (od F0 do F5) skali Fujity. Oznacza to, że wiatr wiał z prędkością od 181 do 253 kilometrów na godzinę i mógł spowodować znaczne zniszczenia.

  Żywioł wywołał chaos na drogach i w ruchu miejskim. Severe Weather Europe informuje o 15 osobach rannych. Dodatkowo, padający grad spowodował wyłączenie dostaw prądu.

  Zniszczenia w wielu miasteczkach

  Zablokowana była autostrada A1. Według włoskich mediów trąba przeszła przez San Nicola la Strada, Recale, Marcianise, Maddaloni, San Tammaro, San Marco Evangelista i Macerata. Żywioł zniszczył tam wiele samochodów i uszkodził budynki.
  Trąba czy tornado?

  Trąba powietrzna tworzy się z wirowego wiatru o osi pionowej, który kształtem przypomina tubę. Jej średnica jest ograniczona do kilkudziesięciu metrów. Zjawisko to tworzy się z chmur Cumulonimbus, które sięgają do powierzchni ziemi.

  Natomiast tornado jest silną trąbą powietrzną. Jego średnica dochodzi nawet do kilkuset metrów. W odróżnieniu do trąby powietrznej tornado występuje tylko w Ameryce Północnej, gdzie powoduje katastrofalne zniszczenia.

  Wyróżniamy różne rodzaje tego nieprzewidywalnego zjawiska meteorologicznego - oprócz klasycznej trąby powietrznej występują wiry pyłowe nad stepami oraz suchymi pustyniami oraz trąby wodne, które powstają nad powierzchnią wody. Rodzaj trąby powietrznej zależy od obszaru i aktualnych warunków pogodowych, które sprzyjają tworzeniu się gwałtownych zjawisk meteorologicznych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Ocieplenie, które wszyscy odczuliśmy w niedzielę, potrwa tylko kilka dni....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy....