Informacje

 • Tropikalna gorączka straszy w Rzymie. Zakazano oddawania krwi

  14-09-2017 21:16

  Kolejne przypadki czikungunii

  Tropikalna gorączka straszy w Rzymie. Zakazano oddawania krwi

  Komar tygrysi

  Foto: Centers for Disease Control and Prevention/Wikipedia (public domain); Film: Reuters TV

  Na mieszkańców połowy Rzymu nałożono zakaz oddawania krwi. Powód to wystąpienie w stolicy Włoch kolejnych przypadków bolesnej choroby zwanej gorączką czikungunia.

  Od końca sierpnia wystąpienie wirusa czikungunia (chikungunya) stwierdzono u co najmniej 17 mieszkańców południowo-wschodnich dzielnic Rzymu, a w całym regionie Lacjum - u 27 osób. Wobec kolejnych diagnozowanych przypadków, miejscowe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo epidemiologiczne postanowiły wprowadzić w tych częściach miasta zakaz oddawania krwi, by uniknąć przypadkowego przenoszenia wirusa.

  Zakaz obejmuje około 1,2 miliona ludzi - mieszkańców i przyjezdnych. Ktokolwiek odwiedził objęte restrykcjami okolice po 25 sierpnia powinien - zgodnie z zaleceniami władz - powstrzymać się od oddawania krwi przez 28 dni.

  Nie ma szczepionki

  Wirus choroby przenoszony jest głównie przez jeden gatunek owada - komara tygrysiego (Aedes albopictus). Objawy - między innymi wysoka gorączka, zapalenie kości, stawów i mięśni, uporczywe bóle głowy, nudności, wysypka - zwykle ustępują po kilku dniach, ale u niektórych osób choroba przechodzi w stan chroniczny. To zaś oznacza trwające latami silne bóle stawów i mięśni. Wirus nie jest śmiertelny, ale nie ma na niego szczepionki.

  Choroba występuje przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej, Indiach i Afryce Subsaharyjskiej ("czarnej Afryce"). Jednak w XX, a zwłaszcza XXI wieku coraz więcej przypadków odnotowuje się w obu Amerykach i w Europie, w tym w Hiszpanii i właśnie we Włoszech. To w tym kraju w 2007 roku stwierdzono ogniska choroby w okolicach Rawenny.

   

  Minister apeluje o masową dezynsekcję

  Minister zdrowia Włoch Beatrice Lorenzin oświadczyła, że jej resort jest bardzo zaniepokojony sytuacją. Zaapelowała do władz Rzymu o przeprowadzenie natychmiastowej dezynsekcji na masową skalę. Burmistrz włoskiej stolicy Virginia Raggi w reakcji na ten apel zaleciła, by ta nadzwyczajna operacja rozpoczęła się w trybie pilnym, i to zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • choroba
  Wiadomo z jakich krajów . To mamy nową chorobę .
  Lapigrosz9012 /2017-09-14 20:07
 • Wiec lewactwo napadalo na Prezesa
  I teraz macie wasze multi-kulti.
  ~stiopa /2017-09-14 19:40
 • kto ją przywlókł do Europy?
  Pewnie przybyła razem z imigrantami.Ich jest coraz więcej,a razem z nimi choroby które przedtem nigdy w Europie nie występowały.Dziwna zbieżność.Przypadek?Nie wierzę w takie przypadki.I to pewnie nie koniec.Tylko patrzeć jak pojawi się ebola i inne dziadostwo.
  alamo905 /2017-09-14 19:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...