Informacje
 • Trzęsące się budynki, awarie prądu.
  Zobacz nagranie z trzęsienia ziemi

  04-12-2017 21:08 Miało magnitudę 6,0
  Wstrząsy uszkodziły minarety w Stambule Foto: ENEX | Video: Reuters

  Ziemia zatrzęsła się na wybrzeżu Ekwadoru. Ludzie, szukając schronienia, opuścili swoje domy. Moment ukazujący siłę kataklizmu widać na nagraniu z monitoringu. Na szczęście obyło się bez ofiar.

  Silne trzęsienie ziemi o magnitudze 6 stopni w skali Richtera wystąpiło w niedzielę rano w nadmorskiej prowincji Manabi. Drżenia osiągnęły głębokość 24,73 kilometrów.

  Epicentrum znajdowało się około 16 kilometrów od San Vicente, 20 kilometrów od Bahía de Caraquez i 360 kilometrów na zachód od Quito, stolicy Ekwadoru. W miastach nadmorskich takich jak Manta, Jaramijo, San Vicente, Puerto Lopez, Jama i Pedernales, ludzie wyszli na ulice w pośpiechu, szukając schronienia.

  Pęknięte domy

  Na opublikowanym właśnie nagraniu z monitoringu widać między innymi trzęsące się budynki i ludzi na ulicach. Jak dotąd władze potwierdziły, że trzęsienie ziemi spowodowało pęknięcia w domach i przerwy w zasilaniu, ale nikt nie zginął.

  Fabricio Diaz, gubernator prowincji Manabi, powiedział, że dyspozytorzy alarmowi otrzymali tylko 38 telefonów, większość od mieszkańców pytających o epicentrum trzęsienia, a nie zgłaszających szkody. Według niego, porty, tamy i główne drogi w prowincji nie uległy zniszczeniu.

  Instytut Oceanograficzny wykluczył możliwość wystąpienia tsunami.

  Władze wyraziły optymizm, że Ekwadorczycy byli lepiej przygotowani na klęskę żywiołową niż w kwietniu ubiegłego roku. Wówczas wstrząsy miały siłę 7,8 w skali Richtera. Trzęsienie spowodowało wiele zniszczeń, Bahia de Caraquez szczególnie mocno ucierpiała z powodu zawalenia się domów. Zginęło 668 osób, osiem zaginęło, wiele tysięcy ludzi zostało rannych.

  - Zrobiliśmy kilka gigantycznych kroków i jesteśmy dużo lepiej przygotowani niż byliśmy w przeszłości - powiedział Ricardo Penaherrera, czołowy przedstawiciel agencji zarządzania ryzykiem w Ekwadorze.

  Ekwador znajduje się na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, najbardziej aktywnym pasie sejsmicznym. Jest to strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

  Zobacz cały film:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...